Starý Berštejn - zřícenina

Zřícenina hradu z poč. 15. stol. stojící na výrazném kopci nad obcí Vrchovany, 8 km Z od Doks


Typ:Hrady, zříceniny, tvrze berstejn
Kraj:Liberecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:--
Návštěva:23.6.2006


Starý Berštejn patří mezi mladé hrady, protože jeho založení spadá až do poč. 15. stol. V r. 1402, když se četní synové Jindřicha Berky z Dubé, zvaného Jednooký, dělili o rozsáhlé dědictví, připadl na Jindřicha Hlaváče díl, v němž dosud hrad postaven nebyl. Se stavbou hradu se nepochybně též hned započalo, neboť v r. 1407 zdědil Jindřich Hlaváč po zemřelém starším bratrovi Jestřebí a sotva by se pak již odhodlával k nákladné stavbě nového hradu. Hrad Berštejn vznikl s největší pravděpodobnosti v prvém desetiletí 15. stol.
Nevelká rozloha skalnatého vrcholu a jeho nepřístupnost dovolily umístit zde pouze obydlí panstva a nezbytné čeledě, hospodářská stavení byla rozložena na plošině přerušující svah kopce poněkud níže pod skalou. Z předhradí se zachovaly jen nepatrné zbytky. Dolní hrad se skládal z nevelkého nádvoříčka, uzavírajícího hrad půlkruhovitě na SV straně a bezpečně ovládajícího přístup k hradu po S a V svahu. Z prvního patra dolního hradu se pak přecházelo do horního hradu a do obytné věže na skále, týčící se několik metrů nad horním hradem. Jak svědčí pozůstatky stavby, mělo vlastní obydlí pánovo nejméně dvě podlaží. Ve spodním podlaží je dobře zachována místnost klenutá valně s lunetami, s dvěma okny a sedátky ve výklencích, horní patro je z větší části rozrušeno.
Podobně jako nemáme přesné zprávy o vzniku hradu, neznáme bezpečně ani jeho další historii. Jindřich Hlaváč - stavebník a první držitel Berštejna se přidal jako jediný z Berků na stranu husitů a v r. 1426 po dobytí České Lípy tamním husitským hejtmanem. Jak se tato pohnutá doba projevila přímo na Berštejně není známo. Spolehlivě je hrad doložen písemnými prameny až v r. 1437. Kolem pol. 15. stol. náležel Berštejn zřejmě Vartemberkům, neboť v l. 1465-1474 je prameny na Berštejně jednoznačně prokázán Zikmund z Vartemberka. V jeho rodu zůstal Berštejn asi do konce 15. stol., kdy jej získali rytíři ze Šebířova. Avšak někdy na přelomu století jej opět získala rodina původních majitelů, a to vnuk zakladatelova bratra Václava – Jiří Berka z Dubé r. 1512. V té době však přestal Berštejn vyhovovat zvýšeným požadavkům panstva, proto Jiří Berka a jeho syn Aleš raději pobývali na zámku v Kuřích Vodách. Když v r. 1547 došlo k rozdělení mezi Alešovi syny, získal Adam pouze Berštejn a rozhodl se postavit poblíž Dubé nové sídlo, které nazval Nový Berštejn a Starý Berštejn pomalu pustnul. Při dělení majetku mezi jeho syny v r. 1592 se hrad už neuvádí.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.556755 E14.580075

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeHouska - hrad
Hrady, zříceniny, tvrzeChudý hrádek - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeJestřebí - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeJiljov - tvrz
Hrady, zříceniny, tvrzeLoubí - zřícenina
Technické zajímavostiMnichovská průrva - technická památka
Technické zajímavostiNovozámecká průrva - technická památka
Hrady, zříceniny, tvrzeRybnov - zřícenina
Zámky a zámecké stavbyVítkovec (Vřísek) - zámek
Hrady, zříceniny, tvrzeVřísek (Drchlava) - zříceina


Zdroj: www.hrady.cz ; erb přejat z www.castles.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky