Čížkovice - židovský hřbitov

Jeden z nejmenších židovských hřbitovů na území ČR, 5 km JZ od Lovosic


Typ:Církevní památky cizkovice2
Kraj:Ústecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Čížkovice
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.cizkovice.cz
Návštěva:27.9.2009


Hřbitov v Čížkovicích je se svojí rozlohou 539 m2 jedním z nejmenších židovských hřbitovů v ČR. Přesto není jeho historie dosud zcela objasněna, kromě matrik se nedochovaly žádné archivní prameny. Jako datum založení se udával r. 1800, kdy měl židům darovat pozemek majitel panství Josef Glaser, pokřtěný žid z Českolipska. V této době však patřilo panství Náboženskému fondu, ale od r. 1819 do r. 1838 byl majitelem panství Josef Glaserfeld, který by mohl být totožný s Josefem Glaserem. Pohřbívali se zde židé z celého okolí, z Třebenic, z Milešova, kde je doložena židovská obec s modlitebnou, z Velemína, i židovští vojáci z vojenské posádky v Terezíně. V Čížkovicích samotných jsou židé uváděni od r. 1574, vždy se však jednalo o jednotlivce, nevyšší počet Židů byl v r. žilo 22 osob.
Historie hřbitova ve 20. stol. je téměř neznámá, až do r. 2003 byla vlastníkem pozemku obec Čížkovice, hřbitov však chátral, došlo k destrukci ohradní zdi i jednotlivých náhrobků. Hřbitov se nachází v těsné blízkosti bývalé skládky, která byla využívána v l. 1968-1975. Poté byla zahrnuta hlínou a dnes zde najdete jen pole. Hřbitov samotný zůstal ukrytý pod hromadou sutě.
V únoru 2003 byl pozemek převeden na Federaci židovských obcí ČR a je spravován a.s. Matana. V l. 2005-2006 byl hřbitov restaurován nákladem 300 tis. Kč. Částkou 50 tis. Kč přispěla i obec Čížkovice a dalšími 30 tis. Kč Sdružení pro úštěckou synagogu a hřbitov. Sdružení se též postaralo o zřízení informační tabule v místě. Hřbitov je od té doby pravidelně zbavován náletových křovin a dřevin, plánuje se rekonstrukce náhrobků a postavení ohradní zdi.
Na hřbitově se dochovalo kolem 50 náhrobků, většinou v torzálním stavu. 11 z nich má některé údaje dosud čitelné. Nejstarší náhrobky pocházejí z 1. pol. 19. stol., nejmladší z 80. let 19. stol. Podle matrik se zde nejstarší doložený pohřeb konal v r. 1832, nejmladší pak r. 1883. Na hřbitůvku je ale velmi dobře čitelný ještě pozdější pohřeb - Moses Bermann aus Opolau (Úpohlavy). Narozen r. 1812, zemřel v r. 1889. Nápisy na náhrobcích jsou hebrejské a německé. Polní cestu ke hřbitůvku zdobí socha svatého Jana Nepomuckého.
Židovský hřbitov v Čížkovicích leží 500 m severně od vsi na kraji pole v místní části zvané "Na Svobodě", na místě, kde kdysi stával tzv. cihelní výčep, "Ziegelschenke". V blízkosti hřbitova se v lokalitě Veselá hora nachází Diagnostický ústav.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.492805 E14.020947

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeBrozany nad Ohří - tvrz
Zámky a zámecké stavbyČížkovice - zámek
Církevní památkyDubany - kostel sv. Petra a Pavla
Hrady, zříceniny, tvrzeHázmburk - hrad
Hrady, zříceniny, tvrzeKamýk - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeKošťálov - zřícenina
PivovaryLabuť (Litoměřice) - pivovar
Města, lidová architekturaLitoměřice - město
Hory a rozhlednyLovoš - hora
Zámky a zámecké stavbyMilešov - zámek


Zdroj: Informační tabule v místě ; web.meulovo.cz (Anna Stará)


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky