Diváky - zámek

Trojkřídlý barokní zámek, původně rezidence brněnských jezuitů, 10 km SV od Hustopečí


Typ:Zámky a zámecké stavby divaky
Kraj:Jihomoravský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Diváky
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.divaky.cz
Návštěva:22.7.2009


Ves Diváky náležela ke staré sídelní oblasti. V zakládací listině zábrdovického kláštera premonstrátů se objevuje v r. 1210 pod názvem Diwaci, kdy ji její majitel Lev z Klobouk daroval tomuto klášteru. Později byla prodána herburskému klášteru v Brně a po jeho zrušení ji získali jezuité. Po josefínských reformách připadla náboženskému fondu, dále pak Karolíně, kněžně z Lichtenštejna a hraběti z Fribertů.
Na návsi stojí od pol. 18. stol. střídmý trojkřídlý barokní zámek postavený podle plánů F.A. Grimma jako patrová rezidence brněnských jezuitů. Zámek, obrácený čestným dvorem ke vsi, byl tak odedávna v církevní držbě. Nedlouho po zrušení řádu v r. 1773 se dostal do rukou světských držitelů, kteří se často měnili. Z těchto důvodů, kromě redispozic přírodně krajinářského parku, nenabyly úpravy zámku nikdy zásadního charakteru. Nejmasivnější byly modernizace interiérů za posledních soukromých majitelů von Lewetzow, z jejichž rodu pocházela mladičká Ulrika, do níž se zamiloval J.W. Goethe. Hlavně se však prováděly úpravy při adaptacích ke školským účelům po Vítězném únoru v r. 1948.
V době 2. světové války byla v budově zámku zřízena polní nemocnice a po r. 1945 se stal útočištěm mladých židů, kteří přežili holocaust. Později sloužil zámek jako výcvikové středisko traktoristů, v r. 1953 zde byla otevřena zemědělská učňovská škola pro obor kovář-kolář a v r. 1975 Střední odborné učiliště elektrotechnické, které v r. 1998 zaniklo. V r. 2006 Jihomoravský kraj zámek prodal do soukromých rukou. V současné době je zámek nepřístupný, hlídaný "černými barony", je monitorován, ale aspoň probíhá jeho rekonstrukce. V blízkosti zámku stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, jehož první stavba se připomíná již v r. 1287.

Památník bratří Mrštíků

V obci se kromě zámku nachází též Památník bratří Mrštíků. Od r. 1889 na zdejší škole po dobu 35 let působil Alois Mrštík. Se svým bratrem Vilémem se zasloužili o to, že se Diváky staly centem literární Moravy. V knize Rok na Vsi detailně umělecky zpracovali obci Diváky její kroniku. Díky nim do Divák nejednou zavítali i významné osobnosti kulturního života, např. D. Jurkovič, Z. Braunerová, Bří. Úprkové, malíř Pečínka a další. V r. 1912 Vilém Mrštík tragicky zemřel, je pochován na místním hřbitově. Autorem kříže na jeho hrobě je významný architekt Dušan Jurkovič. Dne 6. 6. 1937 věnovali diváčtí občané bratřím Mrštíkům bronzovou pamětní desku, která je umístěna na budově obecního úřadu, dříve školy, kde Alois Mrštík učil a žil. V r. 1990 byla provedena generální oprava památníku.Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.99038 E16.786562

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeBošovice - tvrz
Muzea, galerie, výstavyHustopeče - Dům U Synků
Církevní památkyHustopeče - kaple sv. Rocha
Hory a rozhlednyKraví hora - rozhledna
Církevní památkyKurdějov - kostel sv. Jana Křtitele
Města, lidová architekturaModré hory - sdružení obcí
Hory a rozhlednyNedánov - rozhledna
Města, lidová architekturaNěmčičky - obec
Technické zajímavostiNěmčičky - Vinařský dvůr
Hory a rozhlednySlunečná - rozhledna


Zdroj: Plaček, Miroslav : Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. Praha : Libri, 1996. ISBN 80-85983-08-7 ; www.divaky.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky