Hasištejn - hrad

Královský hrad založený na poč. 14. stol. k ochraně zemské stezky, 15 km Z od Chomutova


Typ:Hrady, zříceniny, tvrze hasistejn
Kraj:Ústecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Hasištejn
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.hasistejn.cz
Návštěva:9.7.1997


Hrad Hasištejn byl založen na poč. 14. stol. k ostraze zemské stezky spojující Čechy s Německem. Pravděpodobně jej nechal postavit Václav II. Jeho důležitost dokládá zařazení do zákoníku Karla IV. Majestas Carolina, kde figuruje mezi královskými hrady zastavitelnými maximálně na dobu 6 let. Od r. 1412 držel hrad Jindřich mladší Reuss z Plavna, který se spolčoval s loupežnými rytíři a škodil na cizích majetcích. Proto r. 1418 nařídil král Václav IV. proti Hasištejnu vojenskou výpravu, která jej oblehla a dobyla. Král zastavil dobytý hrad Mikulášovi z Lobkovic, veliteli obléhatelů, který jej nechal opravit a opevnit. Za husitských válek stál Mikuláš na straně císaře Zikmunda, což mu vyneslo vysoké funkce u dvora a rozšíření rodového majetku. Po jeho smrti převzal hrad jeho syn Mikuláš II. Hasištejn. Jeho známým potomkem byl Bohuslav Hasištejnský z Lobkovic (1461-1510), známý humanista, literát a badatel. R. 1560 byl Hasištejn poškozen požárem. Bylo to však již v době, kdy hrad ztrácel na významu. Poté, co jej r. 1606 získali Štampachové ze Štampachu, byl zřejmě opuštěn a změnil se ve zříceniny. Ty nechal v l. 1891-1892 částečně restaurovat Emanuel Karsch, majitel prunéřovsko-ahníkovského statku, k němuž tehdy pustý hrad náležel. V postupných rekonstrukcích se pokračovalo i ve 2. pol. 20. stol.
Hrad byl zbudován na vysokém ostrohu nedaleko Prunéřova. Jednalo o protáhlý jednodílný objekt se severojižní orientací. Na J straně obíhá obvodová hradba oválný bergfrit. V S části se nachází hranolový donjon. Na Z k hradbě přiléhala malá kaple s křížovou klenbou a presbytářem vystupujícím z obvodu hradeb. Na protější straně byla v hradbě prolomena kulisová brána. Dobytí hradu r. 1418 se odrazilo v zesílení jeho opevnění. Na S, J a Z obklopil hrad parkán a na V vzniklo nové předhradí, přístupné od J hranolovou věží po mostě přes příkop, který spolu s valem chránil hrad. V 15. stol. byla zesílena odolnost parkánu byla dvěma malými baštami a na J vznikl nový opevněný prostor s čtverhrannou bateriovou věží. V jádru vznikl nový palác složitého půdorysu s arkýři. K donjonu byla přistavěna válcová věž. Nebezpečnou výšinu J od hradu zaujalo předsunuté opevnění, jehož ústřední stavbou se stala okrouhlá věž s břitem.
Dodnes se z hradu zachovala většina hradeb i budov, přestože jsou dnes beze střech a s propadlými stropy. Hradní bergfrit je upraven na rozhlednu, z níž je krásný výhled. Je možné spatřit i válcovou věž s břitem z někdejšího předsunutého opevnění.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.445207 E13.257086

Navštívená místa v okolí:
V nejbližším okolí jsem dosud nenavštívila žádné místo


Zdroj: text, rekonstrukce i erb přejaty z www.castles.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky