Mokraď - kaštiel

Renesanční dvojvěžový kaštiel s mansardovou střechou v obci Mokraď, 3 km S od Dolného Kubína


Typ:Zámky a zámecké stavby mokrad
Kraj:Žilinský (Slovensko)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Mokraď
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.hornalehota.net
Návštěva:2.6.2011


První zmínka o obci Mokraď pochází z r. 1357. V r. 1420 byla poddanskou obcí Oravského hradu. Obec leží v údolí řeky Oravy na rozhraní Oravskej Magury a Oravskej vrchoviny. Dnes je součástí Dolného Kubína. Renesanční kaštiel v Mokradi má úzký vztah k Oravskému zámku. Jeho vznik kolem r. 1600 se váže ke kastelánovi Oravského zámku Štefanovi Guzithovi, který dostal Mokraď od Juraja Thurzu r. 1587. Podoba tohoto kaštiela s jiným kaštielom nedaleko Oravského zámku, který postavili Abaffyové v Hornej Lehotě, umožňuje předpokládat, že se na obou kaštielích podíleli mistři současných staveb na Oravském zámku.
Renesanční dvojvěžový kaštieľ obdélníkového půdorysu s charakteristickou mansardovou střechou a dvěma cibulovitými věžičkami postavili na konci 16. stol. Guzithové, kdy dostali osadu Mokraď darem od Thurzů. Za držení šlechtického rodu Abaffy byl kaštieľ v r. 1758 barokně přestavěn a doplněn o kapli. Později patřil Mokraď nějaký čas církvi, která v něm zřídila sirotčinec. Dalšími úpravami prošel kaštieľ v l. 1930 a znovu v r. 1947. Tehdy byla částečně změněna jeho dispozice pro společenské funkce obce a byly setřeny některé původní detaily stavby. Po válce sloužil kaštiel jako městský úřad, poté v něm do r. 1990 sídlila Okresní správa cestovního ruchu. Dalších 8 let byl prázdný a stal se terčem útoku zlodějů. V rámci restituce byl kaštieľ navrácen církvi a jeho prostory vlastní Spišská katolická charita, která dala objekt do správy skautům. Od r. 1999 se skauti z Dolného Kubína snaží kaštieľ zrekonstruovat.
Kaštieľ je patrová bloková stavba se dvěma válcovými věžemi v nárožích jižní fasády. Výrazným prvkem je mansardová střecha a cibulovité stříšky obou věží. Při rekonstrukci v r. 1750 dostal kaštiel novou šindelovou střechu a podobně byly pokryty i věže typickým zastřešením lidové architektury. Po pol. 18. stol. byl objekt zbarokizován. V této podobě se dochoval dodnes, ale pozdější přestavby podstatně změnily interiér. V některých místnostech se dodnes dochovaly klenby se štukovou rostlinnou ornamentikou.
V současné době je budova přizpůsobena ubytovacím účelům a trávení volného času při různých aktivitách. Provozovatel ho označuje jako multifunkční objekt, který spolu s velkou zahradou na táboření a překážkovou dráhou tvoří jedinečný komplex pro trávení víkendových aktivit různého charakteru. Kaštieľ je prostorově vhodný na organizování skautských kurzů a školení.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.23579 E19.306015

Navštívená místa v okolí:
Zámky a zámecké stavbyHorná Lehota - kaštiel
Církevní památkyLeštiny - artikulární kostel
Hrady, zříceniny, tvrzeOravský hrad - hrad


Zdroj: www.zamky.sk ; Pisoň, Štefan. Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. 3. vyd. Martin : Osveta, 1983


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky