Mošovce - kaštiel

Rokokový kaštiel ze 2. pol. 18. stol. v centru obce Mošovce, 20 km J od Martina


Typ:Zámky a zámecké stavby mosovce
Kraj:Žilinský (Slovensko)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Mošovce
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.kastielmosovce.sk
Návštěva:3.6.2011


Téměř v centru Turčianské kotliny se nachází městečko, které se v minulosti proslavilo nejen svou řemeslnou výrobou, obchodem, kulturními tradicemi a hromadným nálezem bronzových předmětů z mladší doby bronzové, ale i tím, že se stalo rodištěm básníka Jána Kollára. Z jeho domu se dodnes zachovala jen sýpka a místo, na němž jeho rodný dům stál, je parkově upraveno a nad vstupem stojí citát ze "Slávy dcera". Na náměstí byl básníkovi postaven pomník, jehož autorem je Fr. Štefunka. Obec existovala již r. 1233, kdy je uváděna pod názevm Machyuch. V 1. třetině 14. stol. se na popud králů dvě mezitím již splynuvší sídliště spojily ve výsadní osadu, z níž se záhy stalo městečko s těšínským právem. K dalšímu vývoji na město již však bohužel nedošlo, Mošovce zůstaly poddanskou obcí patřící nejprve k révayovským panstvím v Blatnici, resp. Sklabini. Obyvatelé se kromě zemědělství zabývali též řemesly. R. 1548 zde byl založen obuvnický cech, který přetrval až do 19. stol. V 18. stol. patřily Mošovce k obcím, které měly v oblasti Turca největší počet obyvatel.
Ve 2. pol. 18. stol. byl v centru obce na okraji rozlehlého parku postaven rokokový kaštiel. Dnes se v něm nachází ubytovací a restaurační zařízení. Jedná se o dvoupatrovou blokovou budovu obdélníkového půdorysu se středním rizalitem vystupujícím do náměstí a s jednoduchým tympanonem. Fasádu člení pilastry a okna s okřídlenými frontony v poschodí. Nad vstupním portálem je malý, kovanou mříží ohraničený balkon. V dolní části mansardové střechy kryté šindelem jsou umístěny vikýře. Místnosti v interiéru jsou zaklenuty pruskou klenbou nebo mají rovné stropy. Vstupní prostory přízemí jsou řešené v poměrně velkolepém stylu. Na vstupní chodbu, kde se dnes nachází recepce tříhvězdičkového hotelu, navazují ostatní prostory jako hotelová kavárna a restaurace. Objekt je zčásti podsklepený. Ve sklepních prostorách se dnes nachází vinárna s 9 m hlubokou studnou, která je pýchou mošovského kaštiela. Široké dřevěné schodiště zpřístupňuje druhé poschodí, kde jsou situované hotelové pokoje. Místnosti v přízemí mají jednoduché klenby bez výraznějších ornamentů. Výjimku tvoří místnost v současné restauraci tzv. písárna, kde se na stropě nachází plastický motiv korespondující s účelem prostoru – zapečetěná obálka a čtyři srdce. Hospodářské budovy vznikly v 1. pol. 19. stol. a jsou rozestavěny na velké ploše dvora ve tvaru písmene U.
Za kaštielem směrem od náměstí se od pol. 18. stol. rozkládá udržovaný krajinářský park typického anglického stylu. R. 1800 byl v parku postaven klasicistní pavilon kruhového půdorysu sloužící jako skleník, který má ze dvou stran rovná boční křídla zakončená rizality. Boční křídla mají rovný strop, oproti tomu pavilon je krytý kupolí a je členěn pilastry a velkými půlkruhovými okny. Druhý skleník byl postaven r. 1913 ve stylu secese. Byl na něj použit gotický kamenný materiál z bývalého kostela zbořeného r. 1912.
Po r. 1945 sloužil kaštiel školním účelům. Nejprve zde byl Státní dětský domov pro vojenské sirotky, v hospodářské části měla své sídlo mateřská školka a brzy na to zvláštní škola internátní. Po ní tu začalo fungovat Zemědělské odborné učiliště. V 1. pol. 90. let. 20. stol. koupila objekt Slovenská filmová tvorba Bratislava. Naposledy se zde natáčela sága o turčianských zemanech Alžbětin dvůr. V noci 14. února 1963 se od hořících sazí vznítila šindelová střecha kaštiela, kterou se však podařilo záhy obnovit.Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.909953 E18.888824

Navštívená místa v okolí:
Zámky a zámecké stavbyBlatnica - kaštiel
Hrady, zříceniny, tvrzeBlatnica - zřícenina
Přírodní zajímavostiGaderská dolina - údolí
Přírodní zajímavostiIvančinské močiare - chráněný areál
Přírodní zajímavostiJazernické jazierko - chráněný areál
Zámky a zámecké stavbyNecpaly - dolní kaštiel
Zámky a zámecké stavbyNecpaly - Franklinovský kaštiel
Zámky a zámecké stavbyNecpaly - modrý kaštiel
Zámky a zámecké stavbyNecpaly - renesanční kaštiel


Zdroj: Pisoň, Štefan. Hrady, zámky a kaštiele na Slovensku. 3. vyd. Martin : Osveta, 1983 ; Súpis pamiatok na Slovensku. Zv. 2, K-P. 1. vyd. Bratislava : Obzor, 1968 ; www.kastielmosovce.sk


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky