Nedánov - rozhledna

Nová dřevěno-kovová rozhledna zpřístupněná v r. 2009 a navržená místním starostou, 10 km SV od Hustopečí


Typ:Hory a rozhledny nedanov
Kraj:Jihomoravský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Nedánov
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.boleradice.cz
Návštěva:22.7.2009


Dne 12. července 2009 byla za účasti senátora ing. Jana Hajdy a zástupce Jihomoravského kraje PaeDr. Stanislava Svobody slavnostně otevřena rozhledna na Nedánově nad městysem Boleradice. Akci přihlíželo více než 300 účastníků, jimž místní farář Rudolf Zbožínek přečetl dopis od biskupa Vojtěcha Cikrle, který požehnal rozhledně již v červnu 2009 při své návštěvě. V dopise od biskupa se mimo jiné se uvádí: "Tvar rozhledny jako přesýpacích hodin je moudrý symbol času, který nám Bůh dává, abychom ho nepromarnili. Rád jsem celému místu požehnal. Žehnám také všem, kdo se jakýmkoli způsobem podíleli na jeho uskutečnění, žehnám i všem návštěvníkům, aby uviděli "dál a výš" nejen z rozhledny ale i v každodenním životě. A všem kdo, sem budou přicházet s dobrým úmyslem přeji, aby pod Nedánovem v Boleradicích nacházeli pohostinnost, přátelství a otevřená lidská srdce."
Vrch Nedánov je se svými 368 m nejvyšším bodem katastrálního území obce Boleradice. Vyhlídkový ochoz rozhledny se nachází 22 m nad zemí. Celková výška rozhledny činí 26 m a vede na ni 105 schodů. Rozhlednu projektoval tým pod vedením Ing. Antonína Olšiny z Proseče, který je též autorem rozhleden Borůvka, Terezka či Toulovcovy rozhledny u Litomyšle. Realizace byla zadána firmě Mikulica s.r.o. a vyšla na 3 mil. Kč. Na stavbu rozhledny bylo použito dotací ve výši 2,226 mil. Kč z evropského Regionálního operačního programu Jihovýchod a finančních prostředků obce Boleradice s přispěním místní organizace ZO Techsport Boleradice. Partnery rozhledny se stal Klub českých turistů, Klub přátel rozhleden, Penzion Starý vinohrad, Ubytování Solaro a Hostinec U Pážat.
Projektant rozhledny tvaru přesýpacích hodin uvedl, že se jedná o nejsložitější projekt vyhlídkové věže, jaký kdy realizoval. Rozhledna je postavena na mohutných základech, nad kterými se tyčí složitá železo-dřevěná konstrukce s ocelovým točitým schodištěm v jejím středu. Má čtyři mezipatra a stojí nedaleko místa, kde kdysi bývala vojenská pozorovatelna. Ta však byla po druhé světové válce pro svůj špatný stav zbourána. Její podoba se do dnešních dob nedochovala. Na cestě k rozhledně si mohou turisté prohlédnout také nová boží muka a sousoší věrozvěstů Cyrila a Metoděje. V blízkosti rozhledny se též nachází bývalý průzkumný vrt hluboký 5,5 km. Byla zde objevena ložiska zemního plynu a ropy, těžba se ale neprovádí.
Součástí stavby rozhledny byl také informační systém, mobiliář pro cyklisty a turisty, na jehož návrhu spolupracovala ing. Alena Soušková z atelieru List. Rozhledna je celoročně volně přístupná. Upomínkové předměty je možné zakoupit na Úřadu městyse, v restauraci U pážat a na poště. U příležitosti otevření rozhledny byla vydána turistická známka rozhledny, pohlednice a kreslená mapa Boleradic.
Rozhledna nabízí daleký výhled. Na jedné straně je vidět Brno, na druhé Chřiby, Karpaty, Strážovské vrchy a samozřejmě Pálava. Za příznivého počasí dohlédnete až do Rakouska. Podle obecní kroniky má být údajně vidět až do Vídně.Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.980562 E16.819484

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeBošovice - tvrz
Zámky a zámecké stavbyDiváky - zámek
Muzea, galerie, výstavyHustopeče - Dům U Synků
Církevní památkyHustopeče - kaple sv. Rocha
Hory a rozhlednyKraví hora - rozhledna
Církevní památkyKurdějov - kostel sv. Jana Křtitele
Města, lidová architekturaModré hory - sdružení obcí
Města, lidová architekturaNěmčičky - obec
Technické zajímavostiNěmčičky - Vinařský dvůr
Hory a rozhlednySlunečná - rozhledna


Zdroj: www.boleradice.cz ; breclavsky.denik.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky