Novoměstský pivovar (Praha) - pivovar

Malý restaurační pivovar na rohu ulic Husova a Jalovcová v Praze na Starém městě


Typ:Pivovary novomestskypivovar
Kraj:Hl. m. Praha
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Novoměstský pivovar (Praha)
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.npivovar.cz
Návštěva:22.2.2014


Novoměstský pivovar byl vybudován v l. 1993-1994 ve Vodičkově ulici v Praze. Navázal tak na starou tradici vaření piva ze 14. stol. Podle dochovaných zpráv stával v těchto místech v 1. pol 15. stol. dům zvaný V Koutě, který od r. 1434 patřil sladovníkovi Vaňku Zpěvákovi. Poté často měnil majitele, v r. 1678 náležel Viktorinu Št. Pekelskému ze Strašína a na konci 18. stol. jej koupil rytíř Josef Turba. Současný objekt, v němž se pivovar nachází, nechal ve stylu secese postavit známý pražský architekt František Buldra v r. 1902.
Interiéry pivovaru a pivovarské restaurace jsou atraktivně dekorovány a originálně řešeny rozdělením jednotlivých prostor na různé stavební slohy. Návštěvníci nejprve vstoupí hlavního sálu nazývaného Varna podle umístění dvounádobové měděné varny, kde zdejší sládci vaří pivo. Z Varny se vchází do tzv. Panského sezení a klimatizovaného Radního salonku. Varna i Radní salon jsou zdobeny v secesním slohu, Panské sezení je řešeno ve stylu renesance. Kolem kuchyně se vchází do Podskalí, které je vystavěno v duchu staropražské plovárny. Následuje Spilka s jídelními stoly a židlemi postavenými před okna, jimiž je vidět pět velkých kvasných kádí. V nejhlubší úrovni objektu se nacházejí tři tzv. Gotické sály s malbami navozujícími dojem fresek. V létě je k dispozici Terasa a k ní přiléhající Stodola. Celková kapacita restaurace je 340 míst.
Pivo se v Novoměstském pivovaru vaří na zařízení firmy Ziemann a používají se výhradně české suroviny, tj. český slad a žatecký chmel. Pivo se vaří klasickým způsobem, kdy se nejdříve sešrotuje slad a za stálého míchání se sype (vystírá) do studené vody. Následuje rmutování, při němž se teplota zvýší na 75°C a přidáním enzymů se škrobové látky přemění na cukernaté. Dokonalé zcukernatění se ověří jodovou reakcí. Pak se část rmutu cca 20 minut povaří a přečerpá do zbytku díla v scezovací kádi. V ní se teplota musí pohybovat mezi 75-76°C, aby se neporušila činnost enzymů a neutrpěla chuť piva. Celý proces rmutování trvá asi 3 h. Poté se sladina scedí a přečerpá do mladinového kotle, v němž probíhá tzv. chmelovar, vaření mladiny s chmelem. Během tohoto procesu probíhá rozpouštění hořkých látek chmele a vzniká typická chuť piva. Chmel se do mladiny přidává natřikrát a vaří se cca 8-10 h. Po vaření se mladiny průtokových chladičem čerpá do kvasných kádí ve spilce, kam se přidají pivovarské kvasnice. Kvašením se přetváří cukernaté látky na ethylalkohol a současně vzniká oxid uhličitý. Při kvašení se pivo zahřívá na 12°C. Při vyšších hodnotách kvasinky degenerují a ničí chuť piva. Než se pivo začne čerpat do ležáckých tanků, zchladí se na 6°C. V tancích se usadí část kvasnic a pivo se samovolně nasytí oxidem uhličitým. Poté je již připraveno ke konzumaci.
V současné době (2014) vaří sládkové Bedřich Krátký a Miroslav Vrána nefiltrovaný světlý a tmavý Novoměstský ležák 11°. Pivo lze zakoupit v 1 l PET lahvích nebo v nevratných sudech s možností zapůjčení chladícího výčepního zařízení. Kromě piva si nechává minipivovar pálit svou vlastní pivní kořalku, tzv. pivovici s 50% podílem alkoholu, která následně zraje v dubových sudech. Na objednání je možné zúčastnit se komentované prohlídky pivovaru. Pivovarská restaurace nabízí typicky českou kuchyni a na své si přijdou i vyznavači zdravé výživy.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.0795556 E14.4231036

Navštívená místa v okolí:
Muzea, galerie, výstavyAlbrecht z Valdštejna a jeho doba - výstava
Muzea, galerie, výstavyBetlémy v Betlémské kapli - výstava
Muzea, galerie, výstavyBodies - výstava
Muzea, galerie, výstavyCodex Gigas - výstava
Přírodní zajímavostiDivoká Šárka - přírodní rezervace
Muzea, galerie, výstavyHistorie peněz v Číně - výstava
Muzea, galerie, výstavyJosef Lada (1887-1957) - výstava
AkceKarmína - koncert
Církevní památkyKlementinum - jezuitská kolej
Zámky a zámecké stavbyKramářova vila - vila


Zdroj: Polák, Milan. Pražské pivovárky a pivovary. 1. vyd. Praha : Libri, 2003. ISBN 80-7277-193-0 ; Čapková, Veronika. Restaurační minipivovary v České republice = Restaurant microbreweries in the Czech Republic. Praha : Výzkumný ústav pivovarský a sladařský, 1999. ISBN 80-902658-1-2 ; www.npivovar.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky