Papststein - stolová hora

Stolová hora v saské části CHKO Labské pískovce s výletní restaurací a nepřístupnou věží, 15 km JV od Pirny


Typ:Hory a rozhledny papststein
Kraj:Sasko (Německo)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Papststein
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.papststein.de
Návštěva:18.8.2012


Papststein je jednou z nejznámějších stolových hor levobřežní části Saského Švýcarska. Leží cca 5 km JV od Königsteinu a dosahuje nadmořské výšky 451 m. Na jeho úpatí leží Papstdorf, místní část obce Gohrisch. Pod kopcem je neplacené parkoviště, z něhož vede na vrchol Papstu cca 500 dřevěných, kovových a kamenných schodů. Cesta je dokonce opatřena veřejným osvětlením a nabízí několik krásných vyhlídek na krajinu skal, tzv. Gebiet der Steine. Naproti první z nich je ve skále patrný nápis upomínající na saské geografické měření v r. 1863. Zhruba v polovině výstupu byla na odpočinkovém místě r. 2010 instalována dřevěná lavička s nápisem Forstliche Lehrausbildung Cunnersdorf. Pochází z dílny lesního hospodářství v obci Cunnersdorf. Na vrcholu Papststeinu se nachází výletní restaurace a nepřístupná hasičská věž.
Písemné prameny zmiňují Papststein poprvé r. 1496 jako Bogerssdorfer Stein. Již kolem r. 1830 vzbudila stolová hora s krásnými výhledy pozornost turistů. R. 1858 byl na vrcholu postaven dřevěný pavilon a r. 1862 dodnes stojící restaurace s otevřenou vyhlídkovou terasou. V současné době provozuje restauraci Familie Henkenjohann se svými spolupracovníky. V r. 1889 byla na nejvyšším bodě Papststeinu postavena jednoduchá vyhlídková konstrukce, z níž se do dnešní doby dochoval jen betonový podstavec. V dobách NDR byla vyhlídka nahrazena obyčejnou hasičskou věží z betonových prefabrikátů. Dne 17. ledna 1972 došlo na J svahu Papststeinu ke zřícení 4000 m3 skalního masivu, který zavalil cca 30 m široký pás zdejšího lesa. Následky jsou dodnes patrné.
Přesto, že je vyhlídková věž na Papststeinu nepřístupná, ze skalních vyhlídek se otevírají okouzlující výhledy na podstatnou část Českého i Saského Švýcarska, v popředí vidíme stolové hory Gohrisch a Zschirnstein, na české straně pak Děčínský Sněžník a charakteristický Růžovský vrch. Na V se zvedají Schrammsteine s Falkensteinem a Gross Winterbergem, vrch Tanečnice s rozhlednou a Ungerberg. Za nimi lze spatřit Lužické hory a jejich nejznámější vrcholy Studenec, Klíč a Jedlovou. Směrem k Z se tyčí majestátní Königstein a o něco blíže k S Lilienstein a za dobrého počasí můžeme dohlédnout až k Pirně a Drážďanům.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.901275 E14.119773

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeAltrathen - hrad
Přírodní zajímavostiAmselfall (Kosí vodopád) - vodopád
Technické zajímavostiAmselsee (Kosí jezero) - vodní nádrž
Přírodní zajímavostiBastei - přírodní rezervace
Technické zajímavostiBasteibrücke - kamenný most
Muzea, galerie, výstavyFelsenbühne Rathen - přírodní divadlo
Hrady, zříceniny, tvrzeFrienstein (Vorderes Raubschloss) - zřícenina
Přírodní zajímavostiHäntzschelstiege - ferrata
Hrady, zříceniny, tvrzeHohnstein (Hohnštejn) - hrad
Přírodní zajímavostiIdagrotte (Friensteinhöhle) - jeskyně


Zdroj: de.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky