Šelmberk - zřícenina

Zřícenina gotického hradu založeného pány ze Šelmberka na poč. 14. stol., 20 km SV od Tábora


Typ:Hrady, zříceniny, tvrze selmberk
Kraj:Jihočeský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.centrumselmberk.cz
Návštěva:17.7.2004


Hrad Šelmberk založil mocný rod Buziců se sviní hlavou v erbu. Poprvé je hrad doložen r. 1318 jako majetek Přibyslava z Křimína, jinak ze Šelmberka. Na konci 14. stol. získal hrad Aleš z Rýzmburka. V 15. a 16. stol. se majitelé hradu často střídali. V 1. pol. 16. stol., snad za Václava Předbora z Radešína, byl přistavěn renesanční palác. Do r. 1542 vlastnil Šelmberk Albrecht Cipl z Kravska a prostřednictvím jeho dcery Kateřiny vyženil zboží Petr Mracký z Dubé, jehož syn Karel prodal r. 1586 hrad Šelmberk Michalovi Španovskému z Lisova. Španovští se však o hrad příliš nestarali a střídání majitelů v 17. stol. jeho zkázu dovršilo. Od r. 1678 náležel pustý hrad Kuenburgům. Na přelomu 18. a 19. stol. nechal Leopold Kuenburg opravit velkou věž a upravit ji na rozhlednu s pseudogotickým cimbuřím a v okolí zříceniny zřídit anglický park. R. 1940 se zřícenina Šelmberka stala majetkem města Mladé Vožice, jemuž náleží dodnes.
Hrad Šelmberk stával na ostrožně nad údolím řeky Blanice nedaleko Mladé Vožice. Jádro hradu trojúhelníkového půdorysu, od předhradí oddělené šíjovým příkopem, se rozprostíralo na S konci ostrohu. Na skalním žebru stával starý gotický palác ve tvaru písmene L. Svírající se křídla paláce vymezovaly spolu s hradbou malé trojúhelníkové nádvoříčko. Před J čelem paláce se tyčí okrouhlý bergfrit. Dnešní vchod do něj pochází z období romantismu. Původní vstup zprostředkovával portál v patře, dostupný mostem či pavlačí z paláce. Propojení jednotlivých pater věže byly řešeno neobvykle - schodištěm v síle jejího pláště.
Protože vyvýšený skalnatý terén na Z neskýtal dostatek místa, muselo se hradní jádro rozšířit o níže položené nádvoří vymezené dvěma rameny hradby na J a V. V období pozdní gotiky byla tato hradba na V podepřena několika mohutnými pilíři a nad příkopem vyrostla budova s roubenou komorou. V jejím sousedství bývala hradní studna. V 1. pol. 16. stol. nahradila pozdně gotický palác prostorná renesanční budova.
Dnes tvoří dominantou hradu 26 m vysoká hlavní věž, která byla opravena a z níž se návštěvníkovi nabízí daleký výhled do okolí. Poměrně výrazné jsou zříceniny renesančního traktu a obvodové hradby s pilíři na V, zatímco ze starého paláce se dochovaly pouze základy se sklepeními. Předhradí zaniklo úplně.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.54981 E14.826769

Navštívená místa v okolí:
Muzea, galerie, výstavyMladá Vožice - Památník Mladovožicka


Zdroj: text, erb i rekonstrukce přejaty z www.castles.cz ; foto přejato z cs.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky