Slunečná - rozhledna

Dřevěná rozhledna postavená v r. 2006 na vrcholu Kraví hory v nadmořské výšce 277 m, 10 km V od Hustopečí


Typ:Hory a rozhledny slunecna
Kraj:Jihomoravský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Slunečná
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.rozhledniseapoznavej.eu
Návštěva:19.7.2009, 19.7.2010, 17.7.2011


V březnu 2009 se začalo nad jihomoravským městečkem Velké Pavlovice s výstavbou turistického areálu s rozhlednou. Vybudování rozhledny si vyžádala stále se zvyšující poptávka turistů navštěvujících Velké Pavlovice po zajímavostech a atraktivitách na cykloturistické stezce Modré Hory. V r. 2008 byla nedaleko současné rozhledny postavena kaplička patrona všech vinařů a vinohradníků sv. Urbana.
Rozhledna Slunečná, jak byla nová stavba na základě ankety mezi občany obce pojmenována, byla vystavěna v rámci Programu přeshraniční spolupráce SR-ČR 2007-2013 s projektovým názvem "Rozhlédni se a poznávej", kde se zahraničním partnerem pro Velké Pavlovice stalo město Senica. Díky finančním prostředkům z Programu přeshraniční spolupráce byly celkové náklady na vybudování turistického areálu s rozhlednou pokryty z 90 %, zbytek hradila obec ze svého rozpočtu. Celkově se jednalo o cca 3,5 mil. Kč. Rozhledna nacházející se v nadmořské výšce 240 m byla slavnostně zpřístupněna v květnu 2009.
Snahy vybudovat nad obcí vyhlídkovou věž se objevily již r. 2004. Významným krokem vpřed bylo vykoupení potřebných pozemků v místě budoucí rozhledny a celého turistického areálu, které se uskutečnilo na konci r. 2007.
Samotné budování turistického areálu s rozhlednou bylo zahájeno 9. března 2009. Dodavatelem stavby se na základě výběrového řízení stala firma Teplotechna, a.s. Ostrava, která se po celou dobu výstavby dělila o práci se smluvenými subdodavateli z řad místních firem a pracovníky Služeb Města Velké Pavlovice. Projektantem stavby byl architekt Ing. Martin Novák ve spolupráci s Ing. Antonínem Olšinou, jenž je autorem rozhleden Borůvka, Terezka a Nedánov, Toulovcovy rozhledny nedaleko Litomyšle či dobře ukryté rozhledny Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou.
Jako stavební materiál bylo použito dřevo, vnitřní točité vřetenové schodiště je ocelové. Základy pod stavbou jsou železobetonové, podezdívka je postavena z kamenů bílého vápence, které sem byly přivezeny z lomu nedaleko partnerského města Senica. Dřevo pochází z Vysočiny, konkrétně z lesů okolo partnerského města Ždírec nad Doubravou. Celkový výška rozhledny je 18,6 m, vyhlídková plošina se nachází 15 m nad zemí a vede na ni 75 schodů.
Součástí malebného areálu jsou dvě stavby stylizované do podoby typických jihomoravských vinných sklípků. V menší budově najdete nezbytné sociální zařízení, druhá nabízí drobné občerstvení, prodejnu suvenýrů, razítkovací místo a také ukázkový vinný sklípek. Turistický areál navozující svým ztvárněním pohodu na jihu Moravy je dílem místního projektanta Josefa Veverky. Celé prostranství v okolí rozhledny je vytvořeno na jednu stranu ryze prakticky, s důrazem na komfort pro příchozí návštěvníky. Na stranu druhou příjemně evokuje pravou atmosféru moravského Slovácka s malebnými hloubenými sklípky, přirozeně zakomponovanými mezi vinice rozkládající se po bezprostředním okolí.
Rozhledna nabízí směrem na sever pohled na obec Němčičky a jihomoravskou metropoli Brno. Na severovýchodě uvidíte obec Bořetice s rozhlednou, Kobylí a Vrbici. Východním směrem je město Hodonín, na jihovýchodě Velké Bílovice a také slovenská Senica, jižně zahlédnete Podivín, za ním Břeclav a území Rakouska. Za dobré viditelnosti je možné spatřit i Vídeň a vrcholky Alp. Jihozápadně leží obce Rakvice a Zaječí, na západní straně Velké Pavlovice, za nimi spatříte Novomlýnské nádrže s nepřehlédnutelným hřebenem Pálavy.Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.905336 E16.83375

Navštívená místa v okolí:
Zámky a zámecké stavbyČejkovice - zámek
Zámky a zámecké stavbyDiváky - zámek
Muzea, galerie, výstavyHustopeče - Dům U Synků
Církevní památkyHustopeče - kaple sv. Rocha
Hory a rozhlednyKraví hora - rozhledna
Církevní památkyKurdějov - kostel sv. Jana Křtitele
Hory a rozhlednyMinaret - rozhledna
Města, lidová architekturaModré hory - sdružení obcí
Hory a rozhlednyNedánov - rozhledna
Města, lidová architekturaNěmčičky - obec


Zdroj: rozhledny.webzdarma.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky