Turčianské Jaseno - kostel sv. Margity

Gotický kostel v opevněném areálu hřbitova v obci Turčianské Jaseno, 10 km JV od Martina


Typ:Církevní památky turcianskejaseno
Kraj:Žilinský (Slovensko)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Turčianské Jaseno
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:turcianskejaseno.sk
Návštěva:3.6.2011


Kostel sv. Margity stojí v obci Turčianské Jaseno ležící několik kilometrů JV od Martina. Kostel se nachází v původně samostatné obci Horné Jaseno, která se v písemných pramenech vzpomíná poprvé r. 1332. Je zasvěcen sv. Margitě (Markétě), podle všeho nikoli Antiochejské, ale Uherské, dceři krále Bély IV., která zemřela r. 1270 a o šest let později byla blahořečena. V 60. letech 20. stol. odevzdala místní farnost římskokatolické církve objekt státu. V současné době je kostelík využíván ke kulturním účelům.
Gotický kostelík stojí v opevněném areálu u hřbitova na Z okraji obce. Byl postaven kolem r. 1300 a najdeme na něm ještě několik pozdně románských prvků svědčících o tom, že stavitelem byl nejspíše zdejší mistr, který se držel starých osvědčených vzorů. Dokládají to např. románsky tvarovaná okna bez lomeného oblouku, presbyterium či masivní hmota objektu. Gotickou žebrovou klenbu presbyteria, na svou dobu velmi progresivní, už však podle všeho doplnil cizí stavitel, který měl bohaté zkušenosti s nastupujícím gotickým slohem. Pravděpodobně šlo o mistra z dílny při premonstrátském klášteře v Kláštore pod Znievom.
V průběhu 14.-16. stol. byl interiér kostela vyzdoben freskami. Umělecky nejhodnotnější je výjev Zvěstování, který se jen z části zachoval na levé půlce V stěny lodě. Kolem r. 1380 jej vytvořil školený mistr, který zřejmě vyzdobil i kostelík v nedalekých Necpalech. Výjev Posledního soudu oživují na Slovensku málo vídané postavy – ďábel s třemi tvářemi, přičemž může jít o inspiraci podobou slovanského boha Triglava a figura Ryby Faroniky, která drží v rukou konce svých dvou chvostů. Až je pustí, nastane podle legendy konec světa. Netradiční je i spojení výjevu Posledního soudu s postavou sv. Kryštofa s Ježíškem na pleci na jeho pozadí. Sv. Kryštof je tu velmi neobvykle oděný do kněžského roucha.
Koncem 16. stol. přešel kostel do rukou protestantů, kteří nahradili dřevěný strop lodě zděnou klenbou, v interiéru postavili malovanou dřevěnou emporu a původní fresky zatřeli vápnem. V následujícím období přibyla předsíň před Z vchodem a menší přístavby k S straně lodi.
Na poč. 18. stol. si evangelíci postavili nový kostel, a tak gotický kostelík přešel zpět do vlastnictví katolické církve. Po zrušení farnosti v Horném Jaseně v 60. letech 20. stol. katolíci převedli zchátralý kostel na stát, do správy Muzea Andreja Kmeťa v Martine. Komplexní rekonstrukce objektu se uskutečnila v 90. letech 20. stol. V rámci poměrně radikální obnovy do raně gotické podoby byly zbourány novější přístavby naznačené půdorysně na úrovni terénu. Odstraněna byla i renesanční klenba a byla nahrazena dřevěným stropem. Z interiéru zmizela dřevěná empora, jejíž S část z r. 1653 bylo uložena v prostorách Muzea Andraja Kmeťa v Martine, a na původní úroveň byla položena nová podlaha. Obranná zeď kolem kostela byla opravena do výšky cca 40 cm. Následně v l. 1996-1999 byla zrestaurována hodnotná fresková výzdoba, kterou se kostel proslavil.
Na nárožích presbyteria se zachovaly válcové přípory, podobné příporám na kostelík v Zolné. Klenbu presbyteria uzavírá svorník s reliéfem beránka božího. Z gotických prvků tu najdeme jednoduchý portál na Z průčelí a poškozenou kamennou křtitelnici šestnáctiúhelníkového tvaru. V podlaze lodi je osazena náhrobní deska z r. 1713.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.023609 E18.991826

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeBlatnica - zřícenina
Přírodní zajímavostiGaderská dolina - údolí
Města, lidová architekturaMartin - Muzeum slovenské dědiny
Zámky a zámecké stavbyNecpaly - dolní kaštiel
Zámky a zámecké stavbyNecpaly - Franklinovský kaštiel
Zámky a zámecké stavbyNecpaly - modrý kaštiel
Zámky a zámecké stavbyNecpaly - renesanční kaštiel
Hrady, zříceniny, tvrzeSklabiňa - zřícenina


Zdroj: Podolinský, Štefan : Gotické kostoly – vidiek. 1. vyd. Bratislava : Dajama, 2010. ISBN 978-80-89226-91-7


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky