Albrecht z Valdštejna a jeho doba - výstava

Výstava představující ve světle dějin současných historických poznatků osobnost vévody Albrechta z Valdštejna a jeho dobu, hl. m. Praha


Typ:Muzea, galerie, výstavy valdstejn2
Kraj:Hl. m. Praha
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Albrecht z Valdštejna a jeho doba
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.nm.cz
Návštěva:10.2.2008


Výstava

V době od 15. 11. 2007 do 2. 3. 2008 se ve Valdštejnské jízdárně v Praze konala výstava Albrecht z Valdštejna a jeho doba, kterou vyvrcholila řada kulturních akcí a odborných sympozií pod názvem "Rok Albrechta z Valdštejna". Na výstavě se objevily domácí i zahraniční exponáty, přičemž některé z nich byly v ČR k vidění poprvé. Expozice byla rozčleněna do čtyř oddílů. První část představila osobnost Albrechta z Valdštejna a jeho životní dráhu. Druhý díl ukazoval Valdštejna jako ekonoma, podnikatele, stavitele a mecenáše. Třetí oddíl se věnoval jeho vojenské kariéře a poslední díl poodhalil valdštejnskou legendu, která se začala vytvářet bezprostředně po Albrechtově smrti. Návštěvník mohl vidět portréty Albrechta z Valdštejna, jeho rodiny a přátel, zbraně, dobové oblečení, jezdecké potřeby, vyobrazení vraždy Albrechta v Chebu r. 1634, velkorysé plány přestaveb "jeho" měst, nábytek a zařízení domu z jeho doby a mnoho dalších artefaktů. Ke shlédnutí byl film o Valdštejnově životě a osobnosti, o jeho městech.

Albrecht z Valdštejna

Kníže Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna, český šlechtic a vojevůdce, jedna z nejvíce rozporuplných osobností českých dějin, se narodil 14. září 1583 v Heřmanicích u Jaroměře jako potomek chudého šlechtického rodu. Ve 12 letech osiří a vyrůstá v péči poručníka Jindřicha Slavaty z Chlumu a Košumberka. Navštěvuje školu Jednoty bratrské v Košumberku, poté různé jezuitské a evangelické školy a od r. 1599 studuje na evangelické univerzitě v německém Altdorfu. Ze školy je však vyloučen.
Jeho vojenská dráha začíná r. 1604, kdy se jako poddůstojník pěchoty účastní tažení do Uher proti Štěpánu Bocskayovi a Turkům, od r. 1606 již Albrecht slouží jako plukovník českých stavů, přechází ke katolictví a vstupuje do služeb arciknížete a budoucího císaře Matyáše. Poté si bere za manželku Lukrécii Nekšovnu z Landeka, dědičku rozsáhlých moravských statků. Po její smrti vstupuje do služeb Ferdinanda Štýrského, budoucího císaře Ferdinanda II. Habsburského, jemuž zůstane věrný i po vypuknutí stavovského povstání v českých a moravských zemích. Ačkoli je jmenován plukovníkem jednoho ze tří moravských pluků, sebraných k obraně moravské neutrality, přechází s vojskem na císařovu stranu a po bitvě na Bílé hoře r. 1620 a porážce českých stavů získává konfiskacemi obrovský majetek.
R. 1622 se stává zemským vojenským velitelem v Čechách a o rok později je jmenován knížetem a podruhé se žení, a to s Isabelou z Harrachu.
R. 1925 se stává vrchním velitelem císařské armády (tj. generalissimus) a vévodou frýdlantským. V čele císařské armády poráží v dánské válce vojska P. A. z Mansfeldu a dánskou a nizozemskou armádu ve Slezsku, podaří se mu obsadit severní Německo, ale jeho snahy o vybudování císařského loďstva se míjí účinkem. R. 1628 je jmenován admirálem Oceánského a Baltského moře.
O dva roky později přichází Valdštejnův první pád. Na nátlak říšských kurfiřtů jej císař Ferdinand II. Habsburský propouští ze všech armádních funkcí. R. 1631, po neúspěších císařských vojsk a vojenskopolitických změnách v Evropě, je Albrecht povolán zpět a staví se opět do čela císařské armády. V l. 1632-1633 pak slaví jeden vojenský úspěch za druhým. Jeho moc a sláva jsou takové, že se jej snaží protihabsburská koalice získat na svoji stranu, za spojenectví pak Francie a Švédsko nabízejí Valdštejnovi český královský trůn. Ten však odmítá. Zaváhání v jednání se Švédy a Francouzy se Albrechtovi vymstí. Začátkem r. 1634 je císařem Ferdinandem II. podruhé zbaven velení císařské armády a prohlášen za zrádce. V Chebu, kde hodlá patrně uzavřít spojenectví se Švédy, je pak Albrecht z Valdštejna 25. února 1634 svými vlastními důstojníky zavražděn.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.090164 E14.405753

Navštívená místa v okolí:
Muzea, galerie, výstavyBetlémy v Betlémské kapli - výstava
Muzea, galerie, výstavyBodies - výstava
Muzea, galerie, výstavyCodex Gigas - výstava
Přírodní zajímavostiDivoká Šárka - přírodní rezervace
Muzea, galerie, výstavyHistorie peněz v Číně - výstava
Muzea, galerie, výstavyJosef Lada (1887-1957) - výstava
AkceKarmína - koncert
Církevní památkyKlementinum - jezuitská kolej
Zámky a zámecké stavbyKramářova vila - vila
Církevní památkyLevý Hradec - kostel sv. Klimenta


Zdroj: www.valdstejn.org ; zivotopisyonline.cz ; úvodní obrázek přejat z cs.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky