Josef Lada (1887-1957) - výstava

Velká retrospektivní výstava děl malíře a ilustrátora Josefa Lady v pražském Obecním domě


Typ:Muzea, galerie, výstavy vystavalada
Kraj:Hl. m. Praha
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Josef Lada (1887-1957)
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:--
Návštěva:24.11.2007


Od 15. listopadu 2007 do 3. února 2008 probíhala ve Výstavních sálech Obecního domu velká retrospektivní výstava děl malíře Josefa Lady (1887-1957). Výstava představila reprezentativní výběr ze všech žánrů Ladovy tvorby a připomíná tak dvojí výročí připadající na prosinec 2007 - 120 let od Ladova narození a 50 let od jeho úmrtí. Hastrmany a vodníky, ponocné a vánoční koledníky, kocoura Mikeše, Kmotru lišku, Dobrého vojáka Švejka a další protagonisty Ladova imaginárního světa doplnilo i několik zajímavých exponátů, které nebyly dosud vystaveny.
Svět, který Lada maloval, dnes neexistuje, ale ani nikdy nebyl. Lada si ho sám vytvořil. Měl dar všední události života prožívat jako jedinečné a v chudobné realitě svého dětství dokázal vidět zázrak po celý život. Proslavil se především jako ilustrátor Haškova Švejka, tvůrce originálních dětských knížek a malíř, který se ve svých obrazech vrací ke světu dětství. Zásadním způsobem zasáhl i do moderní české karikatury, knižní tvorby a ilustrace, věnoval se i plakátu, reklamě a scénografii. Všechny tyto žánry, v nichž se Lada pohybuje se zdánlivě naivní prostotou, a přitom zcela samozřejmě a suverénně, výstava v Obecním domě představuje.
Mezi reprezentanty českého modernismu stěží najdeme malíře, jehož dílo by se setkalo s tak spontánní a širokou odezvou u odborného i laického publika. Výraznost Ladovy originální výtvarné řeči, je stejně výjimečná jako životnost jeho uměleckého odkazu. Nové edice jeho dětských knížek, pohlednic a kalendářů dosvědčují, že Lada není mrtvým klasikem, ale samozřejmou součástí našeho kulturního povědomí.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.087729 E14.427795

Navštívená místa v okolí:
Muzea, galerie, výstavyAlbrecht z Valdštejna a jeho doba - výstava
Muzea, galerie, výstavyBetlémy v Betlémské kapli - výstava
Muzea, galerie, výstavyBodies - výstava
Muzea, galerie, výstavyCodex Gigas - výstava
Přírodní zajímavostiDivoká Šárka - přírodní rezervace
Muzea, galerie, výstavyHistorie peněz v Číně - výstava
AkceKarmína - koncert
Církevní památkyKlementinum - jezuitská kolej
Zámky a zámecké stavbyKramářova vila - vila
Církevní památkyLevý Hradec - kostel sv. Klimenta


Zdroj: www.obecnidum.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky