Kačerov - gravitační anomálie

Lokalita se změnou gravitace, tzv. gravitační anomálií nedaleko osady Kačerov v Orlických horách, 15 km SV od Rychnova nad Kněžnou


Typ:Ostatní lokality anomalie
Kraj:Královehradecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:--
Návštěva:5.7.2007


Pozoruhodnou lokalitu se změněnou gravitací nalezneme u horské osady Kačerov nedaleko Rychnova nad Kněžnou v Orlických horách. Na dvou úsecích silnice vedoucí do této horské obce i v jejím okolí platí trochu jiné fyzikální zákony. Nachází se tu záhadná anomálie. Auta zde sama jedou do kopce, plastové láhve naplněné vodou se začnou kutálet proti kopci a rovněž voda tu teče nahoru do kopce. Měřící přístroje zde stagnují nebo vykazují nepochopitelné hodnoty.
Na silnici vedoucí do osady Kačerov a procházející magnetickým kopcem existují dva zvláštní úseky s gravitační anomálií a každý má délku asi sto metrů. Z dosavadních výzkumů a výsledků jisté badatelské skupiny víme tyto údaje:
Jeden z badatelů sestrojil speciální měřicí přístroj, s jehož pomocí zaměřují úhel postavení Slunce v určitý čas. Tím zjišťují úhel stoupání magnetického kopce. Běžné měřící přístroje, jako je vodní či hadicová váha, na tomto místě nefungují, protože kapalina ve vodní váze nebo voda v hadici teče do kopce. Byl zde použit i velmi nákladný přístroj HlLTI PR 50 na zaměření stavebních míst pozemků, který měří sklon terénu, ale tento přístroj zde také nefungoval. Badatelé měřili úsek silnice se změnou gravitace i alternativními pomůckami - pomocí virgule a kyvadla. Když procházel proutkař s virgulí po silnici směrem z kopce dolů, virgule ukazovala, že jde proti nějaké silné tlakové vlně. Badatelé použili na výzkum i dozimetr, ale radiace zde nebyla naměřena. Dále objevili, že na silnici se nachází jakýsi zlom, rozhraní či nulový bod, kde změněná gravitace končí a nastávají normální fyzikální podmínky.
A jaké jsou mé dojmy? Než jsme na místo dorazili, spustil se silný déšť. Přesto jsme zastavili na mírném svahu, chvilku hledali to "správné" místo a zkoušeli, kolik je na tom všem pravdy. Vyřadili jsme rychlost a v jedné chvíli se auto skutečně rozjelo do kopce a to o hodný kus. Sledovali jsme to i z venku. Byla jsem překvapená, v tomto ohledu jsem hodně skeptická a nutno podotknout, že jsem tomu nechtěla věřit. Pokus s kutálející se lahví či jiným předmětem jsme však vzhledem k nepřízni počasí nevyzkoušeli. Je však třeba říci, že svah je velmi mírný a na první pohled se dá těžko říci, zda vede zrovna do kopce či z kopce. Ale z auta to skutečně vypadá tak, že se samovolně pohybuje vzhůru. Nejlépe uděláte, když si do Kačerova vyrazíte a přesvědčíte se (nebo nepřesvědčíte :-) ) sami.
Horská osada Kačerov leží Z od obce Zdobnice a je připomínána již r. 1571. Je zde doložena i sklárna zápisem v solnické městské knize r. 1595 a 1596, ale není známo, kdy huť zanikla. V obci se nachází pozdně barokní kostel sv. Kateřiny z l. 1796-98 a u silnice v horní části osady stojí i kaplička Panny Marie z r. 1858. V této lokalitě se nachází také přírodní rezervace Rašeliniště Kačerov o rozloze téměř 5 ha. V osadě jsou dochovány roubené chalupy původní architektury Orlických hor.


Ubytování Orlické hory - Široká nabídka ubytování v Orlických horách za výhodné ceny!

Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.240604 E16.378899

Navštívená místa v okolí:
V nejbližším okolí jsem dosud nenavštívila žádné místo


Zdroj: www.fjv.estranky.cz ; foto přejato z www.kpufo.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky