Bodies - výstava

Kontroverzní výstava preparovaných lidských těl stabilizovaných metodou plastinace ve Velkém sále pražské Lucerny


Typ:Muzea, galerie, výstavy bodies
Kraj:Hl. m. Praha
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Bodies
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.premierexhibitions.com
Návštěva:4.8.2007


Od 5. května do 28. října 2007 probíhala ve Velkém sále pražské Lucerny kontroverzní výstava preparovaných lidských orgánů a těl naaranžovaných do přirozených pozic běžného života. Praha se stala prvním místem v zemích bývalého východního bloku, kde je výstava instalována. Výstava vznikla v Číně a dosud ji na celém světě shlédlo 16 milionů lidí. Exponáty jsou zhotoveny ze skutečných lidských těl, jejichž původ je poněkud sporný. Spekuluje se o čínských vězních, kteří s takovýmto naložením se svými ostatky souhlasili. Medicínským ředitel výstavy je Roy Glover zabývající se od r. 1989 metodou plastinace na univerzitě v Michiganu.
Lidská těla jsou ošetřena a stabilizována speciální konzervační metodou nazývanou polymerová ochrana (plastinace). Tento proces se skládá z balzamování lidských těl, z jehož tkání je odstraněna voda a poté pomocí vakuové techniky je tělo impregnováno. Tím se dosáhne jedinečných výsledků ve fixaci tkání až na molekulární úrovni.
Metodu plastinace vyvinul r. 1977 Gunther von Hagens, pracující tehdy v anatomickém institutu univerzity v Heidelberku. Odborníci se shodují, že jde o průlomovou metodu, která umožňuje vytváření velmi odolných a trvanlivých preparátů. Mrtvá tkáň se nejdříve zakonzervuje formalinem. V tomto stavu začnou lékaři pracovat s pinzetou a skalpelem. Když tělo nebo orgán vypreparují do požadované podoby, nahradí ve speciálním roztoku vodu a tuk v tkáních acetonem. Ve vakuu se později opakuje totéž. Aceton ale vystřídá speciální silikon. Pak se preparát zafixuje v konečné poloze a silikon v tkáních se vytvrdí pomocí světla nebo plynu. Jedná se o poměrně drahou metodu, vybudování plastinační laboratoře vyjde zhruba na 2 miliony Kč. Vlastní ji např. univerzita v Košicích.
Výstava vyvolala vlnu odporu i nadšení. Názory na ni se liší. Proti se postavila zejména Česká anatomická společnost a některé církevní instituce. Někdo v ní vidí nehumánnost a morbidnost, v jiných vzbuzuje úžas a touhu po poznání. V každém případě se dle mého názoru jedná o výstavu jedinečnou, fascinující a poučnou, ale také značně komerční.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.0811117 E14.4258536

Navštívená místa v okolí:
Muzea, galerie, výstavyAlbrecht z Valdštejna a jeho doba - výstava
Muzea, galerie, výstavyBetlémy v Betlémské kapli - výstava
Muzea, galerie, výstavyCodex Gigas - výstava
Přírodní zajímavostiDivoká Šárka - přírodní rezervace
Muzea, galerie, výstavyHistorie peněz v Číně - výstava
Muzea, galerie, výstavyJosef Lada (1887-1957) - výstava
AkceKarmína - koncert
Církevní památkyKlementinum - jezuitská kolej
Zámky a zámecké stavbyKramářova vila - vila
Církevní památkyLevý Hradec - kostel sv. Klimenta


Zdroj: www.bodiesprague.cz ; prazsky.denik.cz ; foto převzato z www.bodies.wz.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky