Buchtův kopec - vrch

Charakteristický vrch na severním okraji Žďárských vrchů, 15 km JZ od Poličky


Typ:Hory a rozhledny buchtuv
Kraj:Vysočina
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.zdarskevrchy.cz
Návštěva:19.7.2000


Buchtův kopec je vyvrcholením mohutného hřbetu na severním okraji Žďárských vrchů, který se táhne ve směru osy východ-západ od údolí Jimramova a odděluje údolí dvou významných toků Žďárských vrchů - Svratky na severu a Fryšávky na jihu. Údolí Svratky pod severními svahy Buchtova kopce je nejhlubším údolím oblasti a Buchtovu kopci tak patří prvenství v největší relativní výšce. Hladina Svratky v Krásném má nadmořskou výšku cca 560 m a převýšení vrcholu tak činí 253 m. Jen o dvacet metrů menší je převýšení vrcholu nad údolím Fryšávky v Líšné. Buchtovu kopci náleží i další dvě prvenství - je nejvýchodněji položenou osmistovkou Žďárských vrchů a radarová stanice na vrcholu je nejvýše stále obývaným místem v oblasti. Zalesněný vrchol tvoří hrubozrnné ortoruly. Z vrcholu není žádný výhled, avšak odlesněné jižní a severní svahy nabízí nádherné pohledy na jih do údolí Fryšávky a hlavní hřbet Žďárských vrchů, na sever pak do údolí Svratky. Za dobré viditelnosti je vidět až na Jeseníky.
Největší "slávu" zažil Buchtův kopec ve třicátých letech minulého století, kdy byl vyhledávaným místem malířů, turistů a lyžařů. Podle dochovaných fotografií byl v této době vrchol částečně odlesněn, což umožnilo v roce 1939 vystavět na vrcholu turistickou chatu s vyhlídkou. Buchtův kopec tak mohl být využívám i jako lyžařský areál. Současná lyžařská "sláva" Buchtova kopce díky pohodlnějším strojově najetým stopám v okolí Nového Města na Moravě upadla a je to škoda, protože dlouhé sjezdy a krásné vyhlídky zde opravdu stojí za trochu námahy.
V r. 1939 byla také na jižním úbočí kopce vybudována dětská ozdravovna, dnes léčebna dlouhodobě nemocných pacientů s plicními a respiračními onemocněními - jedno z nejvýše položených nemocničních zařízení v ČR (725 m). Od r. 1979 je na vrcholu radarová stanice řízení letového provozu ČR, jedna ze tří kontrolních věží v České republice.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.659718 E16.133294

Navštívená místa v okolí:
Technické zajímavostiBlatiny - pražírna kávy
Přírodní zajímavostiČtyři palice - skalní útvar
Přírodní zajímavostiDrátenická skála (Dráteničky, Drátník) - přírodní památka
Přírodní zajímavostiVelké (Milovské) Perničky - skalní útvar


Zdroj: www.zdarskevrchy.cz ; obrázek přejat z foto.mapy.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky