Čachtice - zřícenina

Mohutné zříceniny hradu postaveného v pol. 13. stol. Kazimírem z rodu Hunt-Poznanovců, známý díky krvavé hraběnce Alžbětě Báthoryové, 25 km S od Piešťan


Typ:Hrady, zříceniny, tvrze cachtice
Kraj:Nitranský (Slovensko)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Čachtice
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.bathory.sk
Návštěva:6.5.2004


Při opevňování západní hranice Uherské říše byla budována série opevnění v okolí řeky Váh. Jedním z prvních budovaných hradů byly Čachtice. Hrad byl postaven v l. 1263-1276 Kazimírem z rodu Hunt-Poznanovců na vápencovém vrchu, v místech, která již od pravěku byla osídlena. Už v r. 1273 prošel hrad první zatěžkávací zkouškou, kdy byl napaden českým králem Přemyslem Otakarem II., který jej vážně poškodil.
Centrum hradu bylo vybudováno na nejvyšším místě kopce, kde byl postaven palác, hranolová a podkovovitá věž. Ve 14. stol. byly k hradu připojovány další budovy. Na konci 14. stol. přechází hrad do majetku Stibora ze Stiboríc, který v této oblasti vlastní dalších 15 hradů. Z té doby pochází další palác a kaple. V r. 1436 přechází hrad do vlastnictví Michala Orsága a v rukou jeho potomků zůstává až do r. 1567, kdy umírá Krištof, poslední příslušník rodu. Hrad se stává majetkem krále. V období vlády Orságovců byl na hradě vězněn husitský velitel Jan Švehla, který byl na příkaz krále Matěje Korvína před hradem popraven.
V 16. stol. hrad prochází dalšími úpravami a tunelem je propojeno dolní nádvoří s renesančním nádvořím. Král Maxmilián I. v r. 1569 dává hrad do zástavy Uršule Kanižové. Její syn Ferenc se stává majitelem až v r. 1602. V této době se začíná psát historie, která hrad smutně proslavila. Po smrti Ference dědí hrad jeho vdova Alžbeta Báthoryová.
V l. 1663-1664 v zemi řádilo turecké vojsko a vlastník hradu Ferenc Nádasdy hrad opravil a zabezpečil. Nádasdy se ovšem podílel na povstání proti Leopoldu I., a proto mu byl hrad zkonfiskován. Další roky sloužil hrad jako vojenská císařská pevnost. R. 1708 dobylo hrad povstalecké vojsko Františeka II. Rákosciho a následně vyhořel. Po čase se hrad znovu dostal do císařských rukou. V té době již hrad postupně pustnul a sloužil jako vězení. Další požár r. 1799 hrad již definitivně zničil a proměnil se ve zříceninu.
Nejznámějším vlastníkem Čachtického hradu byla Alžbeta Báthoryová. Podle dochovaných dobových materiálů a spousty pověstí se Čachtická paní, jak je Alžbeta Báthoryová nazývána, dopustila řady vražd mladých dívek a žen. Koupání v jejich krvi mělo Čachtické paní zajistit, že bude stále mladá a krásná. Některé prameny tvrdí, že za čtvrt století zabila, až 650 žen, jiné prameny hovoří o 37 až 80. Toto je asi nejznámější pohled na život a činy Čachtické paní. Faktem ale zůstává, že grófka Báthoryová nikdy nebyla souzena a vzhledem k tomu, že vládla obrovským majetkem existují i teorie o spiknutí. Do jaké míry se jedná o skutečnost a co je legendou se dnes už asi nedozvíme.Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.7250736 E17.7612375

Navštívená místa v okolí:
V nejbližším okolí jsem dosud nenavštívila žádné místo


Zdroj: www.desperado.cz ; erb přejat z www.e-stredovek.com ; rekonstrukce z st.blog.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky