Frýdlantské jesličky - pohyblivý betlém

Pohyblivý betlém Gustava Simona, umístěný v jednom z nejstarších domů ve Frýdlantu v Čechách, 20 km S od Liberce


Typ:Technické zajímavosti frydlant2
Kraj:Liberecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.mesto-frydlant.cz
Návštěva:7.4.2007


Tradice jesliček v biblické krajině, jako jednoho ze symbolů vánočních svátků, byla založena ve 13. stol. V pol. 16. stol. se tato tradice přenesla i do Čech. Zpočátku se jesličky umisťovaly do kostelů, později se začaly objevovat i v rodinách věřících. Zprvu byl materiálem papír, poté se začalo uplatňovat i dřevo a sádra, rostl i počet ztvárněných postav. Brzy přišli i tvůrci s technickými schopnostmi a ti oživili jesličky pohyblivými figurami.
Jedním z takových stavitelů jesliček byl Gustav Simon z Frýdlantu, zemědělec, který se narodil v r. 1873 a zemřel ve věku 80 let na Štědrý večer v r. 1953. Výstavbě jesliček se věnoval již od svého mládí, avšak teprve po 60 letech byly předvedeny veřejnosti.
Simonův betlém tvoří celkem asi 240 figurek, z toho jich je na 130 pohyblivých. Jsou vyrobeny převážně z papíru, některé i ze dřeva. Každá z nich má svůj vlastní strojek, umožňující vykonávat jednotlivé pohyby. Provázky od nich se pak sbíhají na hlavním válci, jenž je poháněn hodinovým strojem. Je to, jako když natáhnete autíčko na klíček – zatočí se klikou a 50 kg závaží uvádí na 5 minut celý důmyslný stroj do pohybu. Přidáním či ubráním závaží se dá celý chod zrychlit či zpomalit. Betlémská krajina ožívá, ústřední jesličky obklopují rázovité postavičky z běžného života, řemeslníci, zemědělci, pastevci, kolem se pasou přežvykující krávy, ovce. Je tu město, chrámy, hrázděné domy, kostelík se zvonicí, do něhož vchází poustevník a smeká, dřevorubci řežou dřevo, na loďkách se projíždějí rybáři, děvečka pumpuje ze studny vodu a napájí dobytek, přadlena přede… Horské pozadí je nejasného původu, trochu připomíná panorama Jizerských hor či Krkonoše, ale specifická křivka, která by jednoznačně hory identifikovala, chybí. Je to spíše taková všehochuť vnímané krajiny domovské, betlémské i snové. Jesličky o rozměrech 4,15 m x 2 m jsou umístěny v jedné z místností roubeného domu, který patří mezi nejstarší budovy ve Frýdlantu. Dnes se o betlém stará vnuk Gustava Simona Robert.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.922168 E15.08162

Navštívená místa v okolí:
Hory a rozhlednyFrýdlantská výšina - rozhledna
Církevní památkyHejnice - bazilika Navštívení Panny Marie
Města, lidová architekturaLázně Libverda - lázně
Ostatní lokalityObří sud - výletní restaurace
Přírodní zajímavostiViničná cesta - výletní trasa


Zdroj: Informační brožura o Frýdlantských jesličkách


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky