Linderhof - zámek

Rokokový zámek postavený podle vzoru Bourbonských králů, 80 km JZ od Mnichova


Typ:Zámky a zámecké stavby linderhof
Kraj:Bavorsko (Německo)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Linderhof
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.schlosslinderhof.de
Návštěva:27.10.2008


Myšlenka postavit Linderhof se zrodila v hlavě krále Ludvíka II. Bavorského při návštěvě Mezinárodní výstavy v Paříži r. 1867. Napoleon III. umožnil Ludvíkovi prohlídku Compiegne, Louvru, Tuileries a Versailles. Versailleský palác na citlivého Ludvíka zapůsobil tak silně, že si po návratu do Bavorska umínil postavit si repliku paláce krále Slunce, jako výraz absolutistické monarchie.
Výstavba zámku v krásné horské krajině začala r. 1870 pod vedením Georga Dollmanna a dokončena byla v r. 1878 jako památník absolutní monarchie francouzských králů. Zámek byl postaven v rokokovém stylu podle vzoru Bourbonských králů. Linderhof je jedinou stavbou, kterou Ludvík II. dokončil a také byl jeho nejoblíbenější rezidencí až do jeho tragické smrti v r. 1886.
Vstupní hala je obklopena červenými mramorovými pilastry a stojí zde jezdecká socha Ludvíka XIV. Je kopií sochy Francoise Girardona na Place Vendome. Západní gobelínový pokoj je monumentální soukromou místností. Pokoj je bohatě malířsky vyzdoben a jsou zde staré hudební nástroje, piano a harmonium z 19. stol. Porcelánový páv je z dílny v Sevres a druhý takový stojí ve východním gobelínovém pokoji. Páv byl královým oblíbeným zvířetem. Audienční sál byl navržen v r. 1870. Je zde bohatě zdobený psací stůl a dva krby z Bardiglijského mramoru, nad kterými stojí jezdecké sošky Ludvíka XV. a Ludvíka XVI. Na stole leží psací souprava a bronzové hodiny. Dva zelené malachitové stolky byly darem Ludvíku II. od carevny Alexandry z Ruska. Ložnice je centrálním a největším pokojem zámku. Jsou zde modré královské motivy a lustr se 108 svícemi. Mramorové skulptury, štukové dveře a stropní malby představují scény z antické mytologie. S ložnicí sousedí Růžový pokoj, který sloužil původně jako šatna. Výzdoba je rokoková v pastelových barvách a představuje život francouzského dvora v 18. stol. a je zde také portrét milenky Ludvíka XV., Madame du Barry. Jídelna je oválná, vyzdobená v červené barvě. Na jídelním stole uprostřed místnosti stojí míšeňské porcelánové květiny. Stůl je samoobslužný, spustitelný dolů do kuchyně. Lustr je opět z míšeňského porcelánu. Východní gobelínový pokoj je vyzdoben motivy z řecké mytologie. Zrcadlový sál je nejbohatěji vyzdobeným pokojem v Linderhofu.
Park se rozkládá na ploše 198 akrů. Jsou zde severní svahy s vodopádem a s fontánou s Neptunem, jižní terasový kopec s klasickým kruhovým chrámem na vrcholu s mramorovou sochou Venuše. Maurský kiosek je exotickou stavbou, protože Ludvík II. se zajímal o orientální umění a orientální věci. Venušina jeskyně byla vytvořena v l. 1876-1877. Tato cementová konstrukce spočívající na železných nosnících je několik desítek metrů dlouhá a 15 m vysoká. Umělý vodopád spadal do jezírka, jehož hladinu čeřil pod vodou stroj. Za jezírkem je jeviště orámované krápníky. Jeho pozadí tvořila malovaná scéna z prvního jednání Lohengrina. Ludvík II. zde poslouchal Wagnerovy opery, jezdil na loďce po jezírku a krmil labutě. Bylo zde podvodní osvětlení a barevné světelné efekty.Lokalizace na mapy.cz GPS: N47.57164 E10.960826

Navštívená místa v okolí:
V nejbližším okolí jsem dosud nenavštívila žádné místo


Zdroj: bavorsko.net ; erb přejat z cs.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky