Postřekov - obec

Nejlidnatější chodská obec v podhůří Českého lesa, 10 km Z od Domažlic


Typ:Města, lidová architektura postrekov
Kraj:Plzeňský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:web.quick.cz
Návštěva:17.6.1996


Postřekov leží v pohraniční části okresu Domažlice v podhůří Českého lesa. Je nejlidnatější chodskou obcí. Připomínán je r. 1225 jako sídlo svobodných lidí podléhajících přímo králi prostřednictvím královského purkrabího z Domažlic. Jako strážcům zemských hranic byla Chodům českými králi přiznána četná privilegia včetně osvobození od robot. Po bělohorské porážce v r. 1621 ztrácí Chodové svoji nezávislost a po selských bouřích koncem 17. stol. jsou donuceni vzdát se výsad a přísahat poddanství. Místem nejradikálnějšího odporu Chodů v boji za nezávislost je právě Postřekov. Na přelomu 17. a 18. stol. přecházejí Chodové z poddanství Lamingenů pod Stadiony, kde setrvávají až do poč. 20. stol.
Postřekov je charakteristický svou podhorskou polohou a neúrodnou půdou, která nemohla být dostatečným zdrojem obživy obyvatelstva. Proto se již v 19. stol. vyčlenila samostatná vrstva dělníků. V Postřekově tehdy vzniká rafinerie zrcadlového skla, funguje papírna, vzkvétá krajkářství, začíná manufakturní tkalcovství.
Dnešní Postřekov se skládá ze dvou částí: Postřekova a Mlýnce. Postřekov je obec typicky chodská a byla vždy česká. Naproti tomu obec Mlýnec byla do r. 1945 německá. Mlýnec je připomínán již r. 1379 jako poddanská ves pivoňského kláštera a poběžovického panství. V r. 1946 byli Němci vysídleni a Mlýnec byl osídlen převážně rodinami z Postřekova. Obě obce dělily od sebe louky a Mlýnecký potok. Tento prostor byl od poč. 60. let 20. stol. postupně zastavěn novými rodinnými domky a tím se obě vesnice propojily v jeden celek.
Dnes je obec známa výrobou látek z přírodních materiálů a krajkářstvím. V Evropě (ale i v Indii) ji proslavili hlavně řemeslníci - zedníci-šamotáři a komínáři.
V obci, tak jako i na celém Chodsku, jsou stále živé lidové tradice. Zvláště slavení masopustu v Postřekově je pověstné svým čtyři dny trvajícím veselím. Na bohaté chodské lidové tradice navazuje folklórní soubor, který rozdává radost z písní a tance více než 60 let. V prostorách obecního úřadu je možné navštívit malé hasičské muzeum.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.45945 E12.808653

Navštívená místa v okolí:
Hory a rozhlednyČerchov - rozhledna
Města, lidová architekturaDraženov - obec
Města, lidová architekturaKlenčí pod Čerchovem - obec
Města, lidová architekturaTrhanov - obec
Města, lidová architekturaÚjezd pod Čerchovem - obec


Zdroj: web.quick.cz ; foto přejato z cs.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky