Praděd - hora

Nejvyšší hora Hrubého Jeseníku i celé Moravy s vysílačem a turistickou chatou, 25 km SZ od Bruntálu


Typ:Hory a rozhledny praded2
Kraj:Moravskoslezský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:hotelpradedvysilac.cz
Návštěva:6.7.2007


Nejvyšší hora Moravy Praděd (1 492 m n. m) je oblíbeným cílem turistů již od 2. pol. 19. stol. Snahy turistického spolku v Jeseníkách o zbudování rozhledny se datují na přelom 19. a 20. stol. Stavba byla po řadě peripetií zahájena 30. června 1904. Po jejím dokončení v červenci 1914 stála na vrcholu Pradědu 32,5 m vysoká a 14,5 m široká kamenná věž, která svým vzhledem připomínala dominantu starého gotického hradu.
Pro realizaci stavby byl použit materiál z nedalekých Tabulových skal. Stavbu provázela celá řada problémů, od nepřízně počasí, které narušovalo statiku, až po nedostatek financí. Ve své době se ve věži nacházela restaurace, ubytování pro turisty a ochoz pro rozhlednu. Za zmínku stojí fakt, že náklady nesli na svých bedrech členové turistického spolku, kteří veškerou práci vykonávali ve svém volném čase.
Po válce věž na Pradědu značně strádala, na jejím stavu se nepříznivě projevovalo počasí a také zásahy vandalů. R. 1957 byla uzavřena pro nevyhovující technický stav a těsně před rekonstrukcí došlo r. 1959 k jejímu zřícení. R. 1968 byla zahájena stavba moderního vysílače, který měl pokrýt rostoucí poptávku po televizním vysílání. Pro její potřeby byla zbudována asfaltová komunikace z chaty Ovčárna až na vrchol Pradědu, která dnes slouží výhradně k zásobovacím účelům. Dokončení stavby bylo plánováno na r. 1977, ale opět vlivem nepříznivého počasí došlo k posunu termínu. Restaurace a ubytovací zařízení tak mohlo začít turistům sloužit až o 6 let později.
Základ dnešní stavby tvoří tři podpěry, v jedné z nich se nachází restaurace a hotel. Věž dosahuje výšky 162 m. Z vyhlídkové terasy umístěné ve výšce 1 563 m n. m. je úchvatný výhled na celé panorama Jeseníků. Za jasného počasí lze ojediněle spatřit siluetu Vysokých Tater, Malou a Velkou Fatru. Zajímavostí jistě je, že vrchol věže dosahuje nejvyšší dosažitelné nadmořské výšky v ČR.
Vrchol a jeho široké okolí je vyhlášeno národní přírodní rezervací Praděd, která se těší mezinárodnímu významu. Její součástí je vrchol Pradědu, Bílá Opava, Divoký důl, Petrovy kameny, Velká Kotlina a Malá kotlina. Na ploše 2031 ha se nachází vzácná alpinská společenstva, lesní porosty pralesovitého charakteru, ledovcové kary a další. V rezervaci se nachází řada jedinečných společenstev s množstvím vzácných druhů rostlin a živočichů. Oblast Velké kotliny je floristicky nejbohatší lokalitou v ČR.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.083038 E17.230961

Navštívená místa v okolí:
Města, lidová architekturaKarlova Studánka - lázně
Přírodní zajímavostiÚdolí Bílé Opavy - národní přírodní rezervace


Zdroj: www.ejeseniky.com ; foto přejato z cs.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky