Sněžka - hora

Nejvyšší česká hora tyčící se do výšky 1602 m n. m. v masivu Krkonoš, 15 km V od Špindlerova Mlýna


Typ:Hory a rozhledny snezka
Kraj:Královehradecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Sněžka
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.horasnezka.cz
Návštěva:19.6.1999, 24.1.2009


Sněžka je se svými 1602 m n. m. nejvyšší horou Krkonoš i celé ČR. Poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny. Skalnatý holý vrchol má rozlohu 30 akrů, na S polské straně spadají srázy do údolí Lomničky, na J české do Obřího dolu. K Z klesá skalnatý hřbet na vrcholovou planinu Úpské rašeliniště, mírnější V přechází v Obří hřeben. Název Sněžka pochází z 19. stol., je odvozeno od pojmenování Sněžná - jako sněhem pokrytá. První český název byl Pahrbek Sněžný, pak Sněžovka, od r. 1823 pak definitivně Sněžka. První historicky zaznamenaný výstup na Sněžku uskutečnil r. 1456 neznámý Benátčan, který v horách hledal drahé kamení. Sněžka v minulosti bývala především poutním místem. Na vrcholu Sněžky je nyní Polská bouda s meteorologickou stanicí, konečná stanice lanovky z Pece pod Sněžkou, kaple sv. Vavřince, základová deska z dnes již zbourané České boudy, Česká poštovna a nedaleko ní stojící kamenný trigonometrický obelisk.
Nejstarší stavbou na Sněžce je 14 m vysoká kaple sv. Vavřince na polské straně vrcholu. O její výstavbu se zasloužil slezský šlechtic Kryštof Leopold Schaffgotsch, kterému patřily pozemky na S svazích Krkonoš. Panství mu však bylo zkonfiskováno, když se jeho otec Hans Ulrich postavil císaři a jako vzbouřenec byl v r. 1635 v Řezně sťat. Císař mu majetek zabral, ale jeho syn byl později omilostněn a část panství získal zpět. Kapli na Sněžce nechal Kryštof Leopold postavit jako výraz díků za to, že mu byly pozemky vráceny. Na základě josefínských reforem byla po r. 1810 uzavřena i kaple sv. Vavřince, zpustla a až do r. 1850 fungovala jako příležitostná hospoda a přístřešek. R. 1854 se dočkala nového vysvěcení. V dalších letech ji několikrát poškodil požár, vždy však byla opravena, naposledy v r. 1999.
Základy Polské, dříve Slezské boudy byly položeny r. 1850. Stavitelem byl Bedřich Sommer, hostinský z boudy u Sněžných jam. R. 1857 bouda vyhořela, ale byla obnovena a sloužila veřejnosti až do výstavby horského hotelu v r. 1976. V objektu je i meteorologická stanice.
Nejníže položenou stavbou na české straně Sněžky je horní stanice sedačkové lanovky z Pece pod Sněžkou. Lanovka byla postavena jako oběžná dvouúseková s dvoumístnými odpojitelnými sedačkami. Byla vyrobena firmou Transporta Chrudim. Práce byly zahájeny v r. 1946 a r. 1950 byla lanovka dána do provozu.
Poslední stavbou na české straně Sněžky byla Česká bouda, která byla postavena v r. 1868 a sloužila turistům do května r. 1990. Uzavřená Česká bouda zchátrala a r. 2004 ji její poslední majitel (KRNAP) zlikvidoval. V l. 2005-2007 byla na vrcholu Sněžky postavená nová poštovna podle návrhu architektů Martina Rajniše a Patrika Hoffmana. Prosadit projekt nebylo snadné, proti se stavěli především zástupci KRNAPu, přesto však byla moderně pojatému projektu ve 2. pol. roku 2005 dána zelená a nová poštovna byla 10. srpna 2007 slavnostně otevřena. První poštovna fungovala na Sněžce jir od r. 1899. Po obsazení Sudet německou armádou byl její provoz ukončen a obnoven až po dlouhých 57 letech v r. 1995.


Ubytování Krkonoše - Široká nabídka ubytování v Krkonoších za výhodné ceny!

Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.7360236 E15.7396661

Navštívená místa v okolí:
V nejbližším okolí jsem dosud nenavštívila žádné místo


Zdroj: www.snezka.net


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky