Predné Solisko - hora

Jediný turisticky zpřístupněný vrchol v hřebeni Solisek ve Vysokých Tatrách, 12 km S od Štrby


Typ:Hory a rozhledny solisko
Kraj:Prešovský (Slovensko)
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Predné Solisko
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.chatasolisko.sk
Návštěva:27.8.2009


Vysoké Tatry jsou nejvyšším slovenským i polským pohořím. Tvoří geomorfologický podcelek Východních Tater západně od Kopského sedla, které je odděluje od Belianských Tater. Na jihu hraničí s Podtatranskou kotlinou. Rozkládají se na území o rozloze 341 km2 (260 km2 na Slovensku a 81 km2 v Polsku). Délka Vysokých Tater je zhruba 26 km a šířka 17 km. Od jihu je pohoří ohraničeno Podtatranskou kotlinou, na severu sousedí se Spišskou Magurou a západní hranici tvoří Kôprová dolina oddělující Vysoké Tatry od Tater Západních. Na východě jsou ohraničeny masivem Belianských Tater.
Geologická stavba Vysokých Tater je velmi komplikovaná. Krystalické jádro, které vytváří hlavní část hřebene a jižní svahy. To je složeno převážně z žuly a břidlice. V sedimentech uložených v druhohorách lze nalézt kromě vápence ještě dolomit, křemenec, břidlici, různé druhy slepenců či pískovec. Tyto vrstvy se nachází ve větší míře v Belianských a Západních Tatrách. Jádro Tater vznikalo v prvohorách v době karbonu před cca 210 mil. let. Okolní moře ustoupilo v druhohorách a začala se projevovat masivní eroze. V triasu však opět stouplo a začaly se ukládat usazeniny, které vytvořily základ Belianských Tater a Červených vrchů. Na konci období křídy se Tatry nadobro staly součástí pevniny. Dále pak byly modelovány alpínskými vrásněními. Pro modelaci terénu v Tatrách měly hlavní vliv ledovce, které tekly v dobách ledových, během kterých dosahovaly ledovce na severních stranách hor až 14 km.
Predné Solisko (2093 m n. m.) je posledním vrcholem v hřebeni Solisek ve Vysokých Tatrách, který vybíhá směrem na jihovýchod z rozsochy Kriváně ve Furkotském štítu. Od této rozsochy je oddělen turisticky průchodným Bystrým sedlem (2314 m n. m.). Jižně od sedla se zvedá k nejvyššímu bodu, kterým je Velké Solisko (2413 m n. m.), a poté klesá ke Štrbskému plesu. Hřeben Solisek od sebe odděluje Furkotskou dolinu na západě a Mlynickou dolinu na východě.
Predné Solisko je jediným turisticky přístupným vrcholem v hřebeni Solisek. Hlavní výstupová trasa na Predné Solisko začíná u Štrbského plesa. Vede po modré značce pod lanovkou k Chatě pod Soliskom a dále prudce stoupá po zelené turistické značce k samotnému vrcholu. Celý výstup trvá podle mapy 3:05 hod. Méně zdatní turisté si mohou výstup usnadnit využitím lanovky od Štrbského plesa na Chatu pod Soliskom. Alternativní možností je výstup na Chatu pod Soliskom z Furkotské doliny.
Z vrcholu Soliska se za dobrého počasí nabízí skvělý výhled na obnažené štíty okolních hor - Bašty s nejvyšším vrcholem Satanem (2421 m n. m.), Štrbský štít (2381 m n. m.) či další skalní masívy kolem Kriváně (2494 m n. m.). Mezi horami se rozkládá Furkotská a Mlýnická dolina, směrem na JV se rozprostírá Štrbské pleso s lanovkou z Tatranské Lomnice v popředí.
V r. 1944 byla dána do provozu Chata pod Soliskom. Je nejmladší vysokohorskou chatou v Tatrách a nachází se na jižním svahu Predného Soliska v nadmořské výšce 1840 m. Byla postavena současně s lanovou dráhou ze Štrbského plesa na Solisko. Dostavěná však byla až v r. 1946 jako úkryt pro sjezdaře před nepříznivým počasím. Poskytovala občerstvení a ubytování ve společné noclehárně. Jejím prvním provozovatelem byl František Bujak.
V 60. letech minulého století se uvažovalo o zbourání chaty pro její špatný technický stav. Z této situace ji pomohli tatranští horolezci, kteří ji zrekonstruovali, a návštěvnost chaty opět vzrostla. Na úkor noclehárny byla zvětšena jídelna. Na jejím místě byla v r. 2003 postavena nová chata, jíž v současnosti provozuje Milan Štefánik.
Dříve bylo Predné Solisko nazýváno "Štítem závojového vodopádu" nebo "Štít Skok" podle polohy nad stejnojmenným vodopádem Skok v Mlynické dolině. V r. 1943 byl postaven na jihovýchodním svahu lyžařský vlek, který se tak stal prvním ve Vysokých Tatrách a druhým na Slovensku. Dnes je zde díky výbornému terénu bohatě využívaná sjezdová trať začínající u Chaty pod Soliskem a vedoucí do lyžařského areálu na Štrbském Plese.Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.150121 E20.037711

Navštívená místa v okolí:
Technické zajímavostiŠtrbské pleso-Solisko - lanová dráha
Přírodní zajímavostiŠtrbské pleso - jezero


Zdroj: www.tatry.cz ; cs.wikipedia.org ; www.turistika.cz ; www.vysoketatry.com ; cs.wikipedia.org


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky