Souš - vodní nádrž

Údolní přehrada na říčce Černá Desná postavená jako součást systému retenčních nádrží, dnes zdroj pitné vody pro Jablonecko, 15 km SV od Jablonce nad Nisou


Typ:Technické zajímavosti sous
Kraj:Liberecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Souš
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.pla.cz
Návštěva:16.9.2006


Údolní přehrada Souš, ležící na říčce Černá Desná, byla postavena před 1. světovou válkou jako součást systému retenčních nádrží, majícího chránit oblast pod Jizerskými horami před povodněmi. Od r. 1974 slouží jako vodárenská nádrž pro zásobování Jablonecka pitnou vodou.
Přehrada Souš je významná z hlediska přehradního stavitelství, neboť u ní bylo navrženo vybudování zemní sypané hráze, přestože s tímto typem výstavby byly u nás i v Evropě na začátku století malé zkušenosti. Výstavbu zajistilo "Vodní družstvo pro regulaci a stavbu přehrad", autorem návrhu byl prof. dr. Otto Intze z Cách a projekt vypracoval ing. Wilhelm Plenkner z Prahy. Stavbu provedla v l. 1911–1915 vídeňská firma "Vereinigte Eisenbahnbau und Betriebsgesellschaft" spolu s pražskou firmou "Schön a synové". V zátopové oblasti přehrady na Černé Desné se nacházelo 14 domů, jejichž majitelé si je demontovali a přenesli do okolních vesnic. Je zajímavé, že původně projekt počítal s postavením hráze v místě soušského mlýna, ale z úsporných důvodů byla stavba posunuta 600 m proti proudu Černé Desné.
V reakci na protržení přehrady na Bílé Desné r. 1916, byl snížen stav hladiny soušské přehrady a v l. 1924–1927 proběhla rozsáhlá rekonstrukce vodního díla, při níž bylo zesíleno a zvýšeno těleso hráze a tím i její retenční objem.
Do začátku 70. let panoval kolem přehrady čilý ruch, byla zde půjčovna loděk, na březích vyrostly chatky. Dodnes lze rozeznat základy těchto staveb, jež musely být odstraněny potom, co se přehrada přeměnila v l. 1969-1974 na rezervoár pitné vody. Byl vybudován odběrný objekt a vodárenská štola pro převod vody do úpravny umístěné pod hrází přehrady. Pro posílení objemu vody v nádrži byla využita spojovací štola z Protržené přehrady na Bílé Desné, kterou se podle potřeby převádí vody povodí Bílé Desné do Soušské nádrže. Pro zajištění ochrany vody před znečištěním bylo vymezeno 1. a 2. pásmo hygienické ochrany. Z úpravny je voda odváděna podzemním potrubím a zásobuje značnou část Jablonecka.
R. 1996 byl do Soušské přehrady vysazen plůdek sivena amerického. Tento druh je velmi odolný vůči zdejšímu kyselému prostředí. Nejen kvůli tomu je Soušská přehrada každé jaro uměle vápněna. Při jarním tání způsobuje překyselená voda vymývání hliníku ze žulového podloží a ten se dostává do nádrže. Po vzoru severských zemí se provádí letecké vápnění. Během dvou dnů je do nádrže shozeno téměř 100 tun mletého vápence. Letadla startují s 2 tunovými dávkami z krkonošského Jestřabí.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.790379 E15.31816

Navštívená místa v okolí:
Hory a rozhlednyJizera - hora
Hory a rozhlednyPaličník - hora
Technické zajímavostiProtržená přehrada - vodní nádrž


Zdroj: www.jizerky.eu


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky