Tuchořice - miocenní sladkovodní vápence

Geologický vápencový útvar z období třetihor s množstvím fosilií, 15 km JZ od Loun


Typ:Přírodní zajímavosti tuchorice
Kraj:Ústecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: --
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.tuchorice.cz
Návštěva:1.5.2007


Nad obcí Tuchořice vlevo od silnice na Lipno se nachází bývalý vápencový lom, dnes přírodní památka "Miocenní sladkovodní vápence", vyhlášená 2. 12. 1983 na ploše 1,75 ha. Mocnost sladkovodních vápenců v oblasti lomu dosahuje až 13 m.
V období asi před 20 mil. lety, označovaném jako miocen – časový úsek třetihor, se v lokalitě dnešních Tuchořic vyskytovaly mineralizované prameny, ze kterých vznikaly vápenité usazeniny. Součástí usazenin se stala i tehdejší flóra a fauna. Miocenní vápence proto obsahují množství fosilních zbytků savců a téměř 90 druhů suchozemských i vodních plžů a vzácně i rostlin. Lokalita je chráněna a sběr zkamenělin je vázán na povolení MŽP.
Výskyt velkého ložiska miocénních sladkovodních vápenců je v celých Čechách zcela ojedinělý a nemá zde obdoby, zcela výjimečná je i jeho geologická a paleontologická hodnota evropského významu. Ta je podmíněna zvláštními geologickými podmínkami tohoto místa. Tuchořice se nacházejí na nejjižnějším okraji podkrušnohorského prolomu.
Posláním této přírodní památky je ochrana geologického profilu o délce 300 m, šířce 40 až 60 m a výšce až 25 m se sladkovodním karbonátovým souvrstvím třetihorního stáří s významným paleontologickým obsahem. V této lokalitě se vyskytuje vzácný rostlinný druh hořečku brvitého, který je též předmětem ochrany.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.287865 E13.665855

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyDolní Ročov - klášter
Prehistorické památkyKamenné řady u Kounova - menhiry
Zámky a zámecké stavbyNový Hrad u Jimlína - zámek


Zdroj: www.hrady.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky