Hranická propast - propast

Nejhlubší krasová propast svého druhu v ČR a ve střední Evropě, na pravém břehu řeky Bečvy v národní přírodní rezervaci Hůrka u Hranic, 4 km od centra Hranic


Typ:Přírodní zajímavosti hranicka
Kraj:Olomoucký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Hranická propast
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.hranickapropast.cz
Návštěva:26.8.2008


Hranická propast leží na pravém břehu řeky Bečvy nedaleko lázní Teplice nad Bečvou v nevelkém krasovém území, které je v současnosti chráněno jako rezervace s názvem Hůrka u Hranic. Výměra území činí cca 38 ha, nachází se v nadmořské výšce 268 až 370 m a za rezervaci bylo vyhlášeno v r. 1952.
Podle pověsti do propasti na koni skočil moravský král Mojmír II. (z dějin známý jako Mojmír I.), aby totéž v noční temnotě udělali jeho pronásledovatelé z řad zrádných velmožů ohrožujících Moravu.
Hranická propast, jinak také Kmotrova tůň, Kmotrův Důl, Kavčí nebo Teplická propast vznikla v souvrství devonských vápenců moravskoslezského paleozoika. Mohutný kráter propasti se skládá ze tří svislých skalních stěn, které svírají strmý svah. Hlavní prostory jeskyně pak dále vedou pod jeho hladinou. Propast nevznikla leptáním vod prosakujících z povrchu, jako u většiny krasů, ale silnými výrony minerálních pramenů vystupujících z hlubin. Tyto hydrotermální prameny využívají nedaleké lázně v Teplicích. Voda v propasti je tedy minerální a obsahuje oxid uhličitý. Viditelnost je velmi proměnlivá, od 1 do 50 m. Teplota se pohybuje od 16,5°C na hladině do 19°C v 50 m hloubce.
Seriózní výzkumy hloubky propasti lze datovat do 1. pol. 20. stol. Suchá část propasti, do níž lze volně nahlédnout má hloubku -69,5 m. Nejhlubší ponor do hloubky -181 m provedl Starnawski v r. 2000. Robot (R.O.V.) Hyball se v r. 2005 dostal až do hloubky -205 m. Přesto dna ještě nebylo dosaženo. Největší, avšak neověřená hloubka je -329,5 m. Celková potvrzená hloubka suché i mokré části je minimálně -289,5 m, což činí Hranickou propast nejhlubší propastí ve střední Evropě. Geologové dnes odhadují, že by Hranická propast mohla dosahovat hloubky i přes -700 m, čemuž nasvědčují teplota a chemické složení vody v jezírku. Pro srovnání známější propast Macocha dosahuje maximální hloubky -138 m. Hranická propast ji tak předstihuje o více než 100 m.
Oblast je cenná i z hlediska floristického. Habrové doubravy a bučiny jsou zde doplňovány společenstvy výrazně xerotermními, takže vedle kriticky ohroženého jeleního jazyku celolistého, který roste skryt před zraky návštěvníků na chladných stěnách při dně propasti, na zdejších světlinách objevíme i poměrně teplomilnou bělozářku větevnatou nebo česnek chlumní. Z dalších zajímavých druhů můžeme jmenovat brzy zjara kvetoucí zapalici žluťuchovitou, hvězdnatec, okrotici bílou, nebo lilii zlatohlavou. V okolí propasti se vyskytuje vzácný jeřáb břek.V trhlinách skal hnízdí kavky, poštolky a krkavci.



Lokalizace na mapy.cz GPS: N49.532186 E17.750537

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeHelfštýn - hrad
Města, lidová architekturaHranice - město
Přírodní zajímavostiZbrašovské aragonitové jeskyně - jeskyně


Zdroj: cs.wikipedia.org ; www.priroda.cz ; www.botany.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky