Černčice - kostel sv. Vavřince

Původně románský tribunový kostel ze 2. pol. 12. stol., 3 km V od Loun


Typ:Církevní památky cerncice
Kraj:Ústecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Černčice
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.cerncice.cz
Návštěva:27.3.2010


O starém původu obce Černčice svědčí původně románský tribunový kostel sv. Vavřince ze 2. pol. 12. stol. V jeho blízkosti pravděpodobně existovalo sídlo místních vladyků, připomínaných však až ve 14. a 15. stol. V 16. stol. byla ves rozdělena mezi několik majitelů. Jedna část patřila ke zboží Vršovice, jiný díl drželi Kozelkové z Hřívic. Kolem r. 1600 zbudoval ve vsi nejspíše Václav Kozelka novou tvrz. Tu po něm držel Jan Ilburk Kyšperský z Vřesovic, kterému však byla zabavena a r. 1623 prodána jeho příbuznému Volfu Ilburkovi mladšímu z Vřesovic. Tím bylo černčické zboží spojeno s Vršovicemi. Příslušenstvím větších panství pak Černčice zůstaly až do r. 1924, kdy poplužní dvůr s později zbořenou tvrzí koupil Vojtěch Paclavský.
Z původní stavby kostela se zachovala pouze hranolová věž, prolomená na několika místech dosud zachovanými střílnovými okénky. V prvním patře je dosud vidět obrys zazděného portálu, který naznačuje, že kostel měl tribunu. Současný kostel je pozdně barokní orientovaná stavba o jedné obdélné lodi, s užším, polokruhově zakončeným presbytářem a obdélnou sakristií po J straně. Boční fasády jsou hladké, s polokruhově zakončenými okny a na S straně se segmentově zakončeným portálem. Hranolová románská věž je postavena z řádkového zdiva s mohutnými opěráky v nárožích, v přízemí jsou prolomena střílnová, v patře pak obdélná okna. Západní průčelí je hladké, s malou předsíní, dvěma nárožními na koso postavenými opěráky a s barokním štítem s volutami a trojúhelníkovým nástavcem. Na S opěráku je umístěn štítek s figurálním otlučeným reliéfem.
Presbytář sklenut valenou klenbou se dvěma lunetami, závěr pásem valené klenby a konchou s lunetou v ose. Na stěně závěru jsou malované iluzivní draperie a sloupky, na bočních stěnách presbytáře malované pilastry, sloupky a tapeta. Triumfální oblouk je polokruhový, loď je kryta stropem s fabionem. V lodi se nachází dřevěná hudební kruchta spočívající na dvou litinových sloupech. Předsíň je sklenuta valenou klenbou se stýkajícími se lunetami, sakristie je plochostropá, podvěží, do něhož je vstup ze sakristie, je sklenuto barokní plackou. Jednotlivá patra věže jsou kryta stropy.
Barokní hlavní oltář je portálový, s obrazem sv. Jana Nepomuckého. Sochy dvou světců-biskupů pochází z období baroka, kazatelna z 2. pol. 18. stol. Soška P. Marie ve skříňce byla zhotovena na konci 18. stol, lavice jsou barokní z 1. čtvrti 18. stol.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.361339 E13.842382

Navštívená místa v okolí:
Hrady, zříceniny, tvrzeDivice - tvrz
Přírodní zajímavostiKamenná slunce - národní přírodní památka
Církevní památkyLibčeves - kostel Stětí sv. Jana Křtitele
Zámky a zámecké stavbyLibčeves - zámek
Zámky a zámecké stavbyNový Hrad u Jimlína - zámek
Církevní památkyPanenský Týnec - klášter klarisek s kostelem P. Marie
Hrady, zříceniny, tvrzeŽerotín - zřícenina


Zdroj: Musil, František ; Plaček, Miroslav ; Úlovec, Jiří. Zaniklé hrady, zámky a tvrze Čech, Moravy a Slezska po roce 1945. 1. vyd. Praha : Libri, 2005. ISBN 80-7277-285-6 ; Merhautová, Anežka. Raně středověká architektura v Čechách. Praha : Academia, 1971 ; Umělecké památky Čech. Sv. 1, A-J. 1. vyd. Praha : Academia, 1977


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky