Děvičky (Dívčí hrady, Maidenburg) - zřícenina

Zřícenina královského hradu z r. 1222 tvořící dominantu CHKO Pálava, 10 km S od Mikulova


Typ:Hrady, zříceniny, tvrze devicky
Kraj:Jihomoravský
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Děvičky (Dívčí hrady, Maidenburg)
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.obec-pavlov.cz
Návštěva:7.7.2006


Královský hrad Děvičky se poprvé uvádí r. 1222 pod svým slovanským názvem Dewiczky. Stalo se tak v zajímavé souvislosti, kdy je jako purkrabí na hradě uváděn Štěpán z Medlova, prapředek pozdějšího mocného rodu pánů z Pernštejna. Jeho následníky na hradě byli Lipolt a Crh, předek pánů z Holštejna a Drahotuš. Pulkavova Kronika česká říká, že r. 1246 byl Crh zajat Rakušany, kteří se jej snažili mučením přinutit, aby jim hrad vydal. Ten však tak údajně neučinil ani přesto, že mu vyloupli oko. Ve 13. stol. patrně došlo ke kolonizaci kraje německým obyvatelstvem a od té doby se Děvičky začínají v pramenech připomínat pod německým názvem "hauss Maydberch". R. 1253 byl asi hrad zničen Kumány a znovu se pak uvádí až r. 1334, kdy jej král Jan Lucemburský udělil v léno Hartneidovi z Lichtenštejna.
V moci Lichtenštejnů zůstal až do r. 1560 a lze říci, že hrál druhé housle. Přesto došlo k některým přestavbám. R. 1414 je zmíněna hradní kaple, za tureckého nebezpečí ve třicátých letech 16. stol. vznikla předsunutá bašta a v pol. 16. stol. došlo k přestavbě obytných částí hradu. Provedl ji Kryštof z Lichtenštejna, jehož hospodářská politika přivedla Lichtenštejny finančně do úzkých a vedla k prodeji hradu r. 1560. Kupcem se stal uherský šlechtic Ladislav Kerecsenyi, známý bojovník proti Turkům. Po r. 1572 získali hrad Ditrichštejnové, za nichž byl opět přestavován. Za třicetileté války obsadili hrad Švédové, kteří jej při svém odchodu r. 1645 zapálili. R. 1683, v době tureckého nebezpečí, sice stály na pustém hradě hlídky, ovšem opravován již nebyl. Ještě v r. 1784 měl na hradě obydlí hlídač, který zvonem upozorňoval okolní obyvatele na požár či blížící se bouři. Po jeho smrti však již byl hrad opuštěn docela.
Hrad zaujal temeno vysokého skalnatého kopce u Pavlova. Z nejstarší vývojové fáze se dodnes nedochovaly žádné pozůstatky. Není však vyloučeno, že mohla být reprezentována hranolovou věží, která je vyobrazena na kresbě z r. 1675, a jejíž základy se mohou ukrývat uvnitř suťového pahorku uprostřed jádra. Jádro samotné má tvar obdélníka o ploše 65 × 19 m, vymezeného vysokou plášťovou zdí o síle 2 m. Čelo hradby nad šíjovým příkopem na V má charakteristický zaoblený tvar. Zástavba jádra byla převážně gotická. Do jádra se vstupovalo ze S úbočí předhradím. Pozoruhodnou fortifikací je předsunutá pětiboká patrová dělostřelecká bašta s břitem z doby tureckého nebezpečí, stojící za šíjovým příkopem na JZ straně.


Jižní Morava ubytování - pronájem chat a chalup

Lokalizace na mapy.cz GPS: N48.875907 E16.661775

Navštívená místa v okolí:
Muzea, galerie, výstavyDolní Věstonice - Archeologická expozice
Muzea, galerie, výstavyHustopeče - Dům U Synků
Církevní památkyHustopeče - kaple sv. Rocha
Přírodní zajímavostiKalendář věků - národní přírodní památka
Zámky a zámecké stavbyMikulov - zámek
Města, lidová architekturaPouzdřany - obec
Hrady, zříceniny, tvrzeSirotčí hrádek (Sirotčí hrady, Rassenstein) - zřícenina
Církevní památkyZaječí - kostel sv. Jana Křtitele


Zdroj: text i erb přejat z www.castles.cz ; rekonstrukce z www.hrady.cz a www.beatris.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky