Bohosudov-Komáří vížka - lanová dráha

Nejdelší osobní lanová dráha bez mezistanice v České republice, 8 km SV od Teplic


Typ:Technické zajímavosti lanovkavizka
Kraj:Ústecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Bohosudov-Komáří vížka
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.krupka-mesto.cz
Návštěva:4.4.2009


Snaha postavit lanovou dráhu na vrchol Komáří vížky se datuje do r. 1838, kdy vystoupil s prvním návrhem lanovky hrabě J. Westfalen. Lanovka měla usnadnit obyvatelům horských obcí přístup do podhůří. Teprve v r. 1903 byly zahájeny přípravy na stavbu, k níž však díky první světové válce nedošlo. Po vzniku Československé republiky byl předválečný projekt přepracován a r. 1932 zveřejněn. Podle něj měla být na Komáří vížku postavena kombinovaná kolejová dráha tažená dvěma lany, která by ve dne přepravovala osoby a v noci nákladní automobily a těžká břemena. I jeho realizaci pozastavila na několik let válka, tentokráte druhá světová.
Projekt se podařilo prosadit až v klidnější poválečné době. Výstavba stávající lanové dráhy proběhla na poč. 50. let 20. stol. Dne 25. května 1952 se lanovka konečně dočkala slavnostního zprovoznění. Dráhu vyrobil národní podnik Transporta Chrudim na základě licence švýcarské firmy Von Roll. Lanovka překonává na trase Krupka-Bohosudov – Komáří vížka (Kněžiště) vzdálenost 2348 m a převýšení 480 m. V současné době se jedná o nejdelší osobní lanovou dráhu bez mezistanice v ČR. Delší je pouze nákladní lanová dráha z r. 1963 Černý Důl – Kunčice nad Labem na přepravu vytěženého vápence. Její délka je více než 8 km. V l. 1953-1996 byly provozovatelem lanovky na Komáří vížku Československé státní dráhy, po rozdělení Československa a vzniku samostatné České republiky přejmenované na České dráhy. V 80. letech proběhla částečná rekonstrukce lanovky. V l. 1982-1983 byla zmodernizována strojovna a mezi l. 1986 a 1988 byly vyměněny kladkové baterie. R. 1996 došlo k privatizaci lanovky a od 1. května 1996 ji stejně jako horský hotel s vyhlídkovou restaurací na vrcholu Komáří vížky vlastní a provozuje soukromá firma Dragon Trade, s.r.o., která plánuje zásadní modernizaci lanovky, k níž ale dosud nedošlo.
Dolní stanice lanovky Krupka-Bohosudov leží v nadmořské výšce 326 m. Cestou do horní stanice Komáří vížka (Kněžiště) v nadmořské výšce 806 m překonává lanovka 480 m výškových metrů. Skutečná (šikmá) délka dráhy je 2348 m, vodorovná vzdálenost činí 2336 m. Patnáctiminutovou jízdu na vrchol zdolává lanovka rychlostí 2,5 m/s, při čemž přepravní kapacita za hodinu je 226 osob. Dráha má 60 dvoumístných sedaček se stříškou a 29 podpěr.
Provoz lanové dráhy na Komáří vížku je zajišťován celoročně s výjimkou období pravidelných oprav a revizí. Na lanovce je možné přepravovat jízdní kola a lyže. Na vrcholu Komáří vížky se nachází lyžařský areál Ski Komáří vížka se třemi sjezdovkami a upravenými běžeckými tratěmi.Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.688132 E13.872755

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyDubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Hory a rozhlednyKomáří vížka - rozhledna
Církevní památkyKrupka - bazilika Panny Marie Sedmibolestné
Církevní památkyKrupka - kaple sv. Wolfganga
Hrady, zříceniny, tvrzeKrupka (Rosenberg) - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeKyšperk (Supí hora, Geiersberg, Unčín) - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeStarý Dvůr - tvrziště
Technické zajímavostiStarý Martin - štola


Zdroj: cs.wikipedia.org ; lanovky.unas.cz


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky