Komáří vížka - rozhledna

Nejstarší rozhledna v Krušných horách s panoramatickým výhledem do dalekého okolí, 10 km SV od Teplic


Typ:Hory a rozhledny komarivizka
Kraj:Ústecký
Umístění:Mapa
Fotogalerie: Komáří vížka
Místa v okolí:Místa v okolí
Web:www.komarivizka.eu
Návštěva:4.4.2009, 2.10.2009


Komáří vížka (též hůrka) je se svými 806 m n. m. výraznou dominantou Krušných hor a nejvyšší horou Nakléřovské vrchoviny. Název pochází z německého Mückberg či Mückentürmchen (Mucke = komár, berg = hora, türmchen - vížka). Hora je již od historických dob spjata s těžbou mědi a cínu. Srdce hory je pro návštěvníky zpřístupněné díky prohlídkové štole Starý Martin, jejíž vstup najdete zhruba v půli výstupu na Komáří vížku po asfaltové silničce z Krupky na vrchol.
R. 1553 byla započata stavba zvonice na vykáceném vrcholku hory, která oznamovala horníkům začátek a konec šichty. Přes 9 m vysoká kamenná stavba byla dokončena r. 1553. Ve zvonici byl zavěšen zvon odlitý r. 1554 známým českým zvonařem Tomášem Jarošem z Brna. K věži byl přistavěn malý domek o jedné místnosti a chlívky pro kozy. V domku žil zvoník, starý nebo zmrzačený horník, který již nemohl v šachtě pracovat. Jeho povinností bylo zvonit začátek fárání a večer konec díla, nebo jak je psáno "když den se mění v noc". Zvonil též na poplach při různých důlních neštěstích a o velkých svátcích. Mnohé horníky provázel i na jejich poslední cestě. Při zvuku zvonu, který po třikráte zazněl, byla povinnost všech bez rozdílu se poklonit, pomodlit a hlasitě pozdravit "zdař bůh"! Během třicetileté války se Švédové pokusili zvon uloupit, avšak to jim překazili císařská vojska. Z obavy před krádeží loupeživými Švédy byl zvon v r. 1635 sundán a na saních převezen do sakristie klášterního kostela Všech svatých v Krupce. V r. 1644 jej znovu zavěsili. Cín se na Komáří vížce těžil až do 19. stol., později se stala oblíbeným turistickým cílem a střediskem zimní turistiky.
R. 1857 nechal majitel panství kníže Clary-Aldringen postavit na místě zvonice horský hostinec. Stavitel Raimund Zechel z Krupky se rozhodl památku staré zvonice zvěčnit tím, že její kamennou obdobu včlenil do stavby jako vyhlídkovou vět. Na jejím vrcholu se našlo místo i pro historický zvon. Hostinec patřil mezi nejstarší zařízení svého druhu na hřebenu Krušných hor. Mezi turisty byl oblében jak kvůli dobré kuchyni, tak díky nádhernému výhledu do kraje. Už ve starých průvodcích z přelomu 19. a 20. stol. se však dočteme jednu dobře míněnou radu: Toužíte-li po dalekém výhledu, přicházejte na Komáří vížku pouze o nedělích a o svátcích, kdy veškerý průmysl dole ve městech stojí a z komínů se nekouří. Z Komáří vížky se nabízí panoramatický výhled na Krušné hory, České středohoří, Doupovské, Lužické a Jizerské hory a za pěkného počasí spatříte i Krkonoše. V nedávné době byl objekt na vrcholu zrekonstruován a přeměněn na horský hotel. Při tom byla vyhlídková okna zaslepena a věž tak fakticky ztratila funkci rozhledny. Dnes nabízí hostinec turistům bohatý výběr jídel z tradiční české kuchyně a možnost ubytování v 11 pokojích. Rozhled bohužel již ne.



Lokalizace na mapy.cz GPS: N50.706729 E13.856646

Navštívená místa v okolí:
Církevní památkyDubí - kostel Neposkvrněného početí Panny Marie
Církevní památkyKrupka - bazilika Panny Marie Sedmibolestné
Církevní památkyKrupka - kaple sv. Wolfganga
Hrady, zříceniny, tvrzeKrupka (Rosenberg) - zřícenina
Hrady, zříceniny, tvrzeKyšperk (Supí hora, Geiersberg, Unčín) - zřícenina
Technické zajímavostiBohosudov-Komáří vížka - lanová dráha
Zámky a zámecké stavbyLauenstein - zámek
Hrady, zříceniny, tvrzeStarý Dvůr - tvrziště
Technické zajímavostiStarý Martin - štola


Zdroj: www.komarivizka.eu ; Nouza, Jan. Rozhledny Čech, Moravy a Slezska. Liberec : Nakladatelství 555, 1999.


Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky