NOVINKY 2010


21/12/2010

Příjemné prožití svátků vánočních a do nového roku 2011 hodně štěstí, zdraví, lásky a pohody přeje všem tulákům a tulačkám Didi :-)

10/10/2010

Třetí a letos zřejmě poslední výlet na mé oblíbené Českolipsko připadl na neděli 13. června 2010. Počasí bylo nádherné a štace po místních památkách probíhala hladce. Nejdříve se jelo do České Lípy na hrad Lipý a přilehlý "lovecký zámeček" Červený dům, jehož interiéry jsou bohužel v současné době nepřístupné. Dalšími navštívenými památkami ve městě byl kostel sv. Křížekostel sv. Máří Magdaleny. Ani v tomto případě jsme se nedostali dovnitř, nicméně i exteriéry stály za vidění. Po návštěvě České Lípy následovala kratičká zastávka v obci Dolní Pihel, odkud jsme se doslova vydrápali na nepatrné zbytky hradu Pihel na kopci nad vsí. Z Pihelu naše cesta vedla do Sloupu na skalní hradzámek, kde se momentálně nachází domov důchodců. Zbytek odpoledne patřil prohlídce zříceniny skalního hrádku Svojkov a procházce Modlivým dolem se skalní kaplí. Při zpáteční cestě nás v obci Hlemýždí ještě zaujala krásně upravená zahrádka paní Zdislavy :-) Fotky z navštívených míst si jako obvykle můžete prohlédnout ve fotogalerii.

02/09/2010

V pořadí druhý výlet na Českolipsko jsme s kamarádem ze serveru Hrady.cz uspořádali v neděli 9. května 2010. První zastávkou na trase bylo Jestřebí, které jsem chtěla vidět kvůli sesuvu půdy a následnému zřícení jeho charakteristického cimbuří, k němuž došlo 1. října 2009. Po Jestřebí přišly na řadu dvě zajímavé technické památky, a to MnichovskáNovozámecká průrva, kde především Zanyho čekaly poněkud dramatické chvíle při pádu do jedné z průrev :-) Po osušení jsme pokračovali na zámek Zahrádky, který se po požáru 30. ledna 2003 stále opravuje. Následovaly nepatrné zbytky Hradu u Kvítkova a skalní hrádek Kvítkov. U Holanských rybníků jsme si prohlédli kostel v  Hostíkovicích a na zpáteční cestě se zastavili ve Stvolínkách na zámku a ve zpustošeném kostele. Závěrečnou zastávkou byla tvrz ve Stranném. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout snímky z jednotlivých míst.

29/06/2010

V neděli 18. dubna 2010 jsem s přáteli ze serveru Hrady.cz podnikla první ze série tří výletů na Českolipsko. Počasí bylo slunečné, pofukoval mírný větřík a jaro bylo v plném proudu. Úvodní zastávkou při brázdění zdejšího terénu v houpavém jeepu byly skrovné zbytky hradu Vřísek. Následovala procházka kouzelnou Čertovou roklí k  Chudému Hrádku a poněkud svéráznější výšlap na Loubí, ze kterého se dochovaly jen terénní náznaky. Pokračovali jsme k Holanským rybníkům na Milčany a nedaleký Jiljov. Avšak nejsilnější zážitek jsme měli ze zámečku Vítkovec :-)) Obrázky k jednotlivým místům naleznete v odpovídajících fotogaleriích.

14/06/2010

Letošní deštivé počasí výletům moc nepřeje, proto se snažím věnovat každý slunečný den návštěvě míst dosud nespatřených. Ke svému březnovému svátku jsem si dala dárek v podobě celodenní exkurze po Lounsku s lidičkama z fóra E-středověk.com, během níž jsme navštívili kostel sv. Vavřince v Černčicích, kostel Stětí sv. Jana Křtitelezámek v Libčevsi, tvrz v Neprobylicích, klášter klarisek s kostelem P. Marie v Panenském Týnci, kostel sv. Gotharda ve Slanémmenhir Zkamenělý Pastýř u Klobuk. Ačkoli chvilkama poprchávalo a foukal studený vítr, výlet to byl vskutku dobrodružný, poučný a zajímavý a doufám, že si to brzy zopakujeme ;-)

16/05/2010

Od začátku letošního roku jsem navštívila cca 25 nových lokalit a postupně se je snažím zpracovávat a využívat krásných jarních dní, kterých je letos poněkud poskrovnu, k dalším výletům. Dnes si můžete prohlédnout 19 nových záznamů moravských kostelů, které jsem navštívila během zářijového víkendu 12.-13. 9. 2009 v rámci Dnů evropského dědictví. Zdarma byly zpřístupněny i památky, kam se běžně nelze dostat. Z kraje výletu bylo trochu deštivé a nevlídné počasí, ale záhy se na mě usmálo i sluníčko a postaralo se tak o hezké zážitky. Během dvou dnů jsem navštívila následující kostely: kostel Nanebevzetí P. Marie v Černvíru, kostel sv. Jiří v Čebíně, kostel Povýšení sv. Kříže v Drásově, kaple Nejsvětější Trojice, kostel Nanebevzetí P. Mariežidovský hřbitov v Ivančicích, klášter minoritů s kostelem Nanebevzetí P. Marie, a  kostel sv. Jana Křtitele v Jihlavě, kostel sv. Jakuba Většího, kostel sv. Stanislavakostel sv. Víta v Jemnici, kostel sv. Markéty v Moravských Knínicích, klášter augustiniánů s kostelem sv. Bartoloměje v Moravském Krumlově, kostel sv. Petra a Pavla v Řeznovicích, kostel sv. Jakuba Většíhokostel sv. Ducha v Telči, kostel sv. Kateřiny Sienskékostel sv. Martina v Třeštikostel Nanebevzetí P. Marie u Veveří. Jedinou výjimkou mezi kostely byl krytý trámový most v  Černvíru. To aby to nebylo tak jednotvárné :D Ke každému místu byla současně zpracována i  fotogalerie. Pro úplný přehled všech novinek jukněte na RSS kanál.

28/03/2010

Po x dlouhých měsících jsem konečně zpracovala jednodenní podzimní výlet do Českého středohoří. Počasí přálo, a tak si můžete prohlédnout spoustu nových míst. Výlet byl zaměřen na původně románské či gotické kostely v kraji. Z nich si můžete prohlédnout kostely v  Brozanech nad Ohří, Budyni nad Ohří, DubanechKřesíně a kapli ve Chvalíně. Z dalších církevních památek v okolí jsem navštívila klášter premonstrátek v  Doksanech a židovský hřbitov v  Čížkovicích. K tomu jsem přidala tři místní zámečky, konkrétně zámek Čížkovice, v němž se v současnosti nachází domov důchodců, chátrající zámek Pnětluky a zámek s výstavou fotografií z Českého středohoří ve Skalce. Neopomněla jsem ani mé oblíbené "zříceninky", zajímavá byla zřícenina zámečku Windsor a malebná zřícenina hradu Skalka. K tomu ještě připočítejme tvrz v  Brozanech nad Ohří a národní přírodní památku Kamenná slunce nedaleko obce Hnojnice. Výlet se skutečně vydařil, sebrala jsem si pár kešek, podzimní sluníčko barvilo listy do úžasných odstínů a bylo na co koukat a čím se kochat :-)

03/02/2010

Poprvé v tomto roce přidávám 13 nových míst z mých toulek po Česku. Prohlédnout si můžete Muzeum koněspřežní dráhy v Bujanově, Muzeum Schwarzenberského plavebního kanálu ve Chvalšinách, Památník Mladovožicka v Mladé Vožici, zámky v Nelahozevsi, na Zelené hoře u Nepomuku a v Mokrosukách, výletní restauraci Obří sud a Lázně Libverda, Diecézní knihovnu a hrad v Nitře, zříceniny Opárno a Milštejn a rozhlednu Minaret v Lednciko-valtickém areálu. Pro přehledný seznam všech novinek klikněte na RSS kanál.

01/01/2010

Šťastný nový rok, který za to bude stát přeje všem tulákům a tulačkám Didi :-)Nahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky