NOVINKY 2009


22/12/2009

Mráz namaloval na okna bílou krajinu a vánoční čas zase přišel k nám, svět na sebe vzal po roce bílou peřinu a každý začal věřit pohádkám. Ať se Vám splní, po čem srdce touží a donese to na Váš práh, přeji Vám také, ať zdravíčko slouží a žijete jako v pohádkách...

Příjemné prožití svátků vánočních a do nového roku 2010 hodně štestí, zdraví, lásky, porozumění, pohody a nezapomenutelných zážitků z toulání po naší zemičce přeje všem svým náhodným i stálým návštěvníkům Didi.

07/11/2009

Než napadne první sníh, nabídnu Vám ještě pět nových výletů do několika koutů naší země. První z nich s názvem Na pivečko k Zrcadlové koze Vás zavede do Českého ráje s výšlapem do méně známé oblasti Klokočských a Betlémských skal. Zavítáte i do hospůdky, kam rád chodíval básník Jaroslav Seifert. Druhý výšlap podniknete Za krásami Českého středohoří se startem na zřícenině hradu Opárno a s cílem v Třebenicích. Během třetího výletu navštívíte repliku středověkého hradu v Červeném Újezdě a ochutnáte výtečnou dobovou kuchyni. Poté si zaskočíte do Hranického krasu a seznámíte se nejen s naší nejhlubší propastí, ale i s vyhlášenými moravskými lázněmi a jeskyněmi. Při poslední toulce se svezete soutěskami Kamenice na výletní pramici a přesvědčíte se o kráse Českého Švýcarska viděného od paty Pravčické brány. Přeji příjemné (byť jen virtuální) toulání!

13/10/2009

Aby byly Toulky trochu osobitější a nedočítali jste se na nich jen to, co najdete na desítkách jiných webů, rozhodla jsem se sdělit Vám své zážitky z výletů, dovolených a víkendovek, které jsem před lety i nedávno podnikla. Nemám o nich vedeny žádné záznamy, při popisu budu čerpat jen ze spousty svých vzpomínek, proto je možné, že povídání již nebude zcela odpovídat skutečnosti. Snad se pobavíte, dozvíte něco užitečných informací nebo pochytíte inspiraci pro Vaše toulky. První článečky si můžete přečíst zde, zde, zde a zde :-) S přicházejícím podzimem byly aktualizovány akce pořádané ve středních Čechách. Přečíst si můžete též nově přidanou Legendu o Zrcadlové koze, vyhlášené výletní restauraci v údolí Jizery.

30/09/2009

Po třech dlóóóuhých měsících, které jsem strávila poznáváním země české i slovenské, je tu konečně poprázdninová aktualizace. Snad mě její rozsah omluví u těch, kdo nedočkavě čekají na nové fotky a turisitické cíle :-)

Na konci července jsem strávila horký letní týden na jižní Moravě v Němčičkách u Hustopečí. Ubytování v TJ Sokol Němčičky u p. Stávka bylo příjemné a pohodové, stejně jako všichni lidičky. A dělali mi vynikající palačinky :-) Podnikala jsem tu převážně dopolední výlety po blízkém okolí, protože počasí nedovolovalo trávit v autě dobu delší než nezbytně nutnou. Němčičky leží ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, jejíž krásu a atmosféru jsem nasávala nejen na vinicích, ale i ve vinných sklípcích na Vrbici, v  Templářských sklepích v Čejkovicích a samozřejmě ve Vinařském dvoře v Němčičkách u p. Stávka. Byla to pro mě vinařská premiéra a nezapomenutelný zážitek! V okolí Němčiček bylo v poslední době postaveno několik nových rozhleden. Já navštívila rozhlednu na Kraví hoře, Slunečnou, Nedánov a bohužel v době mé návštěvy ještě nedokončenou Akátovou věž na Výhoně, o jejíž výhled jsem byla ochuzena. Ale já se vrátím! :D Z dalších stavebních památek jsem si nemohla nechat ujít dva opevněné kostely v  Kurdějově a v  Zaječí, zámky v  Židlochovicích, DivákáchČejkovicích, tvrz Bošovice a dřevený větrný mlýn ve Starém Poddvorově. Mé pozornosti neušly ani Němčičky jako vinařská obec, sdružení vinařských obcí pod názvem Modré hory a místní recesistický útvar Svobodná spolková republika Kraví hora. Ani příroda nezůstala stranou, protože jsem se vypravila do přírodního parku Výhon a do Dolních Věstonic na tzv. Kalendář věků.

První srpnový týden jsem věnovala tradiční dovolené v Triobaru v Holubově. Přesto, že sem jezdím několik let, stále je v krajině pod Kletí co objevovat. Ani letos jsem nevynechala lanovkový výlet na Kleť, na jehož vrcholu se nachází čerstvě opravená rozhledna, hvězdárnapřírodní rezervace. Stejně tak bylo nutné navštívit Holubovské hadce cestou na Dívčí Kámen a přilehlou stejnojmennou přírodní rezervaci pod hradem. Jeden z výletů jsem podnikla do Netolic, kde turistovo srdce jistě zaplesá. Prošla jsem si část naučné stezky Krajinou Netolicka vedoucí po zajímavých místech města včetně městského muzea JUDr. Otakara Kudrny a nově vznikajícího archeoparku na vrchu Sv. Ján, kde právě probíhal archeologický výzkum. Pokračovala jsem do Libějovic s  novýmstarým zámkem, na poutní místo Lomec a do Chelčic, rodiště Petra Chelčického. Na obecním úřadě se nachází jeho pamětní síň, kde mě velmi mile přijali, popovídali jsme si a dostala jsem zdarma pohlednici a publikaci o okolních obcích přímo od autorky. Při dalším výjezdu po místních památkách jsem se zastavila v Habří na zřícenině kostela Svatého Víta, na zámku Poříčí v Boršově nad Vltavou a na tvrzi ve Štěkřích. Při té příležitosti jsem si dodatečně nafotila již navštívený klášter ve Zlaté Koruně, zámek Červený Dvůr a zříceninu hradukláštera v Kuklově. Při návratu domů se mi ještě do cesty postavila rozhledna na Kožově hoře, tak jsem jí také zdolala :-)

Na třetí a poslední letošní dovolenou jsem vyrazila s kamarády do Slovenského ráje, z něhož jsem byla skutečně nadšená. Pronajali jsme si chatu v Košiarném briežku u Spišské Nové Vsi a odtud podnikali výlety nejen do Ráje. Prošli jsme si soutěsky Prielom Hornádu, Suchou BelouKláštorskou roklinu zpřístupněné pomocí stupaček, železných roštů, lanových mostků, žebříků a řetězů. Pravá divočina :D Trochu klidnější byla zřícenina kartuziánského kláštera v  Kláštorisku. Nemohli jsme vynechat Dobšinskou ĺadovou jaskyni, hrad Krásnou Horku u Rožňavy, monumentální Spišský hrad a v jeho blízkosti ležící přírodní rezervaci Dreveník. Dva dny jsme též strávili ve Vysokých Tatrách procházkou kolem Štrbského plesa, výstupem na Predné Solisko, který jsme si zkrátili lanovkou k Chatě pod Soliskom a výjezdem dvojúsekovou lanovkou na Lomnický štít se zastávkou na Skalnatém plese. Chytli jsme krásné počasí, takže zážitky byly opravu silné. Časově náročnější výlet měl svůj cíl v Polsku, na královském hradě Wawelu v Krakově a v koncentračním táboře v  Osvětimi. Tu by měl člověk jednou za život určitě vidět...

Skromnou skupinku tří přidaných míst z doby minulé tvoří zámek Vimperk, tvrz Pasovary a přírodní památka Panská skála. Během léta jsem opravdu nezahálela :-) Až toto množství informací vstřebáte, můžete se těšit na moravské kostely navštívené v rácmi EHD (Dny evropského dědictví) a na jednodenní výjezd do Českého středohoří.

Pro úplný přehled všech nově vložených míst a k nim příslušejících fotogalerií klikněte sem.

13/07/2009

V polovině června jsem po dlouhé době znovu navštívila první křesťanský kostel v Čechách založený knížetem Bořivojem na Levém Hradci. Vznikla tu nová naučná stezka Levý Hradec seznamující návštěvníka s historií a archeologickým průzkumem na slovanském hradišti, které se zde od 9. stol. nacházelo. Fotky z této kratičké odpolední výpravy si můžete prohlédnout zde.

Prodloužený červencový víkend jsem věnovala především poznávání zámků na jih od Českého ráje. Na kole, autem či pěšky jsem navštívila zámky v  Jičíně, Křinci, Loučeni, Mcelích, Rožďalovicích, Starých Hradech u LibáněValdštejnskou lodžii na okraji Jičína. Ke každému zámku byla vytvořena nová fotogalerie.

Překrásný výhled nejen na Český ráj jsem si nenechala ujít při výstupu na přírodní památku Zebín s kapličkou sv. Máří Magdaleny na vrcholu. Tento kopec spolu s  Velišem tvoří výrazné dominanty Jičínské kotliny. Rozhled po okolí Nymburka pak nabízí rozhledna Romanka u obce Hrubý Jeseník, která je trochu netypicky umístěna v rovinaté krajině. Poslední zastávkou při červencovém putování bylo muzeum a knihařská dílna Jendy Rajmana v Rožďalovicích. Vyprávění a zručné ruce Rajmanovy dcery byly neobvyklým a velmi příjemným zážitkem, zvlášť, je-li člověk z příbuzného oboru jako já :-) Fotky z těchto míst naleznete jako obvykle ve fotogalerii.

04/06/2009

Z nedávných restů jsem dnes konečně dokončila záznamy přírodních památek Kralupska: přibyla Dřínovská stráň, Kovárské stráně, MinickáOtvovická skála. Z doby dřívější jsem zařadila Vrátnou dolinu ze ŠvP na Malé Fatře a návštěvu vinařských sklepů firmy Codorníu ve Španělsku.

08/05/2009

Po včerejšku přidávám ještě jednu malou aktualizaci. Ve všech fotogaleriích byl změněn levý navigační panel. Přibyly na něm odkazy Fotogalerie míst, v níž najdete klasicky alba z mých navštívených lokalit. Nově jsem vyčlenila odkazy a vytvořila galerie Vstupenky a lístkyPamětní razítka, která se mi do dnešního dne podařilo sesbírat. Samostatný odkaz jsem přidala i pro Letecké fotky a Panoramata, která mě v poslední době začala docela bavit. Bohužel zatím není co obdivovat, protože první pokusy jsou dost hrozné :-) Mám se co učit...

07/05/2009

Jaro to letos vzalo pěkně zhurta, teploty se šplhají čím dál tím výš a připomínají spíš brzké léto. Ideální počasí na mé výlety :-) Od poslední aktualizace jsem navštívila pár nových krás, především těch přírodích. Inspirována povedeným webem Ivči a Jirky jsem se vydala po stopách přírodních památek Kralupska. Již podruhé jsem navštívila Sprašovou rokli u ZeměchKovárské stráně, nově pak OtvovickouMinickou skálu. Konečně jsem také oprášila horské kolo a zajela se podívat do Holubic na románskou rotundu. Autíčkem jsem se pak dovezla na Hrnčířské trhy v Nelahozevsi, kde jsem měla zamluvený keramický hrnec na utopence s pokličkou :-) Mimoto jsem tu poprvé ochutnala Miletínské motlitbičky, sladké perníkové pečivo z Erbenova kraje pod Zvičinou. Byly výborné, vřele doporučuju k ochutnání! Na první květnový prodloužený víkend jsem vyrazila s přítelem na kola do Českého ráje. Bohužel mě nečekaně přepadla chřipka a většinu času jsem strávila v pokoji v penzionu Na Špici, kde jsme byli ubytovaní. Přesto se mi podařilo vydrápat na rozhlednu Dubecko, absolvovat 14-ti kilometrovou túru do restaurace Zrcadlová koza, kam rád chodíl i básník Jaroslav Seifert a podívat se do Votrubcova lomu a na hrad Valdštejn. Na kolo se mi však síly sesbírat nepodařilo :-( Snad někdy příště... Jmenovitě pro Jirku jsem přidala fotogalerii ze zříceniny hradu Vranov-Pantheon. Fotky neoplývají krásou ani kvalitou, nicméně k vytvoření určité představy o místě stačí. Ke všem zmíněným místům byla přidána pouze fotoalba, samotné záznamy přibudou časem.

Co se týče mého nešťastného záhlaví a ještě nešťastnějšího Photoshopu, bude to asi běh na dlouhou trať, protože slíbený Photoshop od kamaráda nechodí. Sliby chyby... Zkusím někoho uhnat o pomoc :-)

11/04/2009

Konečně přišlo to pravé jaro a začíná nová turistická sezóna. Otevírají se hrady a zámky, sluníčko láká k výletům, a tak i já v sobotu 4. dubna vyměnila tradiční pochod Do Okoře bez oře za výlet do severočeské Krupky a musím říct, že jsem neprohloupila. S kamarády jsme navštívili baziliku Panny Marie Sedmibolestné v Krupce, nechali se vyvézt lanovkou z Bohosudova na Komáří vížku, prohlédli jsme si kapli sv. Wolfganga a při sestupu se zastavili v cínové štole Starý Martin. V závěru dne jsme vystoupili na zříceninu hradu Krupka. Ke všem místům si můžete prohlédnout nové fotogalerie.

Nezahálela jsem ani co se týče míst navštívených již dříve. Do kroniky byla zařazena tato místa: zámecký pivovar, a středověká krčma v Dětenicích, moje pracoviště Klementinum :-), zřícenina skalního hradu Vranov-Pantheon, zříceniny hradů Vítkův HrádekZbořený Kostelec, klášter ve Vyšším Brodě, zámek Zákupy, vodní dílo Vranov a slovenský hrad Strečno.

Akce byly obohaceny o několik nových tipů, jak strávit volný čas. Co se týče probírané změny názvu stránek, jistě jste zaregistrovali nejednotnost názvu na Toulkách a na fóru. Je to způsobeno tím, že jsem se pro nový název dosud nerozhodla a navíc mi vypršela zkušební verze Photoshopu, ve kterém bych nový název vytvořila. Slibuji brzkou nápravu! :-)

09/03/2009

Konečně jsem zase sedla k PC a po několikahodinové práci přidávám několik nových lokalit z minulých let: Hamr na Jezeře, Hartmanice, Frýdlantská výšina, Dub sedmi bratří, Dobrošov, Divoká Šárka, Dětenice, Děvín, HejniceAlbrecht z Valdštejna a jeho doba. V odkazech přibyl seznam (Ne)oficiálních stránek českých památek, který jsem pro Vás sestavila. Nejedná se o vyčerpávají přehled, takže narazíte-li na nějaký tip, o který byste seznam rádi obohatili, odešlete mi zprávu pomocí jednoduchého formuláře umístěného v dolní části seznamu. Ráda Vámi zaslaný odkaz přidám.

26/02/2009

Vážení a milí návštěvníci Toulek. Včera večer jsem obdržela e-mailem stížnost, že název mých webových stránek neodpovídá jeho obsahu. Toulky po Čechách mají totiž dle názvu zahrnovat výhradně objekty nacházející se na historickém území Čech, nikoli v celé České republice, jak je primárně míněno. Pán, který mi stížnost zaslal, mě obvinil, že urážím Moravany a že považuje na ignorantství, když někdo zařazuje moravská města a památky do oblasti Čech. Změnu názvu vidí jako nezbytnou. Se zavádějícím názvem má samozřejmě pravdu, ale ráda bych znala názor i Vás ostatních. Cítíte se názvem nějak vnitřně poškozeni, uraženi či pobouřeni, vadí Vám tento fakt do té míry, že byste též požadavali okamžité přejmenování webu? Děkuji za Vaše případné názory i jakékoli další připomínky k mým stránkám.

08/02/2009

Téměř po měsíci přicházím s dalšími aktualizacemi. Kronika je bohatší o 15 nových míst. Mezi nejzajímavější patří středočeská Čáslav, rozhledna na Čerchově, hrad v  Budyni nad Ohří či slovenské Čachtice. Kompletní seznam nově vložených míst naleznete zde. Editována byla fotogalerie Veltrusy a záznam o  Sněžce, kterou jsem před 14 dny poprvé viděla v zimním hávu. Zároveň k ní byla přidána nová fotogalerie spolu s fotkami zámku v  Nelahozevsi.

Zaznamenat jste mohli též upravené záhlaví a drobné změny v designu webovek. Navíc jsem objevila kouzlo flashových animací a vyzkošela ho na fotkách ze Sněžky. Dalším podstatným faktem je přesunutí diskuzního fóra na vlastní server. Výhodou je zobrazování bez reklam a layout alespoň částečně barevně sjednocený s Toulkami. Snažila jsem se, aby se Vám nové fórum více zamlouvalo a alespoň jste jej vyzkoušeli. Každý nový uživatel je srdečně vítán! :-)

12/01/2009

Prvně po novém roce byly aktualizovány Akce, ze kterých si již můžete vybírat první tipy na výlety. Mírnou změnou prošly také zajímavé odkazy. Přibyly především linky na zahraniční weby o hradech a zámcích.

01/01/2009

Do nového roku 2009 přeji všem tulákům a tulačkám spoustu našlapaných kilometrů, překrásných zážitků, povedných záběrů přes Váš hledáček a nekončící touhu poznávat naši vlast na vlastní kůži :-)

S novým rokem přichází po delší době také několik nových míst v  kronice. Z časů školních výletů byly přidány navštívené chodské vsi Draženov, Postřekov, TrhanovÚjezd, mezi přírodními krásami se objevilo nově Božkovské jezírkoBorkovická blata, z předvánočního výletu pak byly k již zahrnutým fotogaleriím vytvořeny záznamy staréhonového zámku v HořovicíchNahoru Přidat k oblíbeným Uložit v PDF Tisk stránky